kuga6
Počítejte s Fordem

Pár tipů, abyste vy i váš Ford zůstali v parném létě svěží

 
kuga6

Současné horké počasí někomu vyhovuje. Většina z nás by ale přece jen uvítala, kdyby rtuti teploměru došel dech už o pár stupínků dříve. Ovšem jak známo, větru a dešti člověk neporučí. Proto vám i vašemu autu přinášíme pár zajímavostí a tipů jak ve zdraví a svěžesti přežít letní měsíce.

Padá jeden rekord za druhým

Někdo říká, že rekordy jsou tu od toho, aby se překonávali. A počasí, zdá se, si toto pravidlo v posledních letech vzalo hodně svědomitě k srdci. Na druhé straně jsou tu ale i lidé, kteří neustále přemýšlí o tom, jak pobyt a pohyb v horkém vzduchu usnadnit a zpříjemnit. Mezi ně patří např. tým automobilky Ford, který se stará o vývoj a výrobu klimatizací.

Co jste možná nevěděli o svém voze Ford

Mnohé vozy Ford jsou vybaveny kompresorem s proměnným objemem, který pomáhá klimatizaci pracovat efektivněji a konzistentněji. Děje se tak v závislosti na aktuální povětrnostní situaci. Pokud není příliš horko, klimatizace nejede zbytečně na plný výkon a nezvyšuje spotřebu vozu. Prostě si jen přesně vypočítá, kolik energie ke své efektivní činnosti potřebuje, a z motoru neodsaje ani půl wattu zbytečně navíc.

  • klimatizace ve vozech Ford má stejný výkon jako domácí klimatizace – klimatizace v automobilech Ford jsou mimořádně výkonné. Jejich výkon je srovnatelný s výkonem klimatizace menšího domu. Je to dáno potřebou maximální chladicí schopnosti. Nechá-li člověk auto stát na přímém slunci, teplota v kabině se může po celém dni dostat klidně přes astronomických 70 °C. A pokud chceme mít ve vozidle komfortní pětadvacítku během 15 minut, chce to pořádnou sílu.
  • klimatizace ve vozech Ford funguje na principu minimálního zpětného ohřevu – starší systémy fungovaly tak, že nejdřív nasávaný vzduch ochladily téměř k bodu mrazu a až posléze jej ohřály na požadovanou teplotu. Klimatizace ve vozech Ford ale využívají princip minimálního zpětného ohřevu. Vzduch je před zpětným ohřevem ochlazen na teplotu jen nepatrně nižší než tu, kterou si řidič nastaví. Výsledkem je menší požadavek na výkon a tedy i nižší spotřeba vozu.

Když může být chytrý telefon, proč by nemohla existovat chytrá klimatizace?

Chytrá klimatizace nejenže by mohla být. Ona skutečně je. Narazit na ni můžete v nových vozech s modrým oválem ve znaku. Ptáte se, jak funguje a co vlastně znamená slovíčko “chytrá”? Pokud pracuje klimatizace v automatickém režimu, využívá speciálních čidel. Ta monitorují a určují optimální operační zátěž systému tak, aby dokázal co nejefektivněji a nejrychleji dosáhnout požadovaného teplotního komfortu v autě.

Příkladem mohou být čidla, která kontrolují distribuci horka na voze. Pokud např. sluníčko svítí hlavně na pravou stranu vozu, zvýší výkon klimatizace v pravé části vozu. Výkon jdoucí na levou stranu může klesnout klidně na 20 či ještě méně procent. Pokud naopak slunce svítí na přední sklo, jde maximum výkonu právě do této oblasti.

Ne vždy jsou ke svěžímu vozu nezbytné vyspělé technologie

Pokud si v letních měsících v autě potrpíte na optimální teplotu, možná vám přijde vhod pár zajímavých tipů a triků. Tak třeba:

 • pokud nespěcháte, stáhněte na pár minut okýnka. Velké množství horkého vzduchu vyletí samo, čímž klimatizaci ušetříte dost práce;
 • klimatizaci (A/C) nastavte na maximum;
 • pokud vám začne být v autě zima, klimatizaci nevypínejte a potom znovu nezapínejte. Prostě jen nastavte vyšší teplotu;
 • je v přední části auta výrazně chladněji než vzadu? Zkuste ventilátory místo vypnutí raději nasměrovat ke stropu či směrem do strany. Umožníte tak lepší proudění vzduchu;
 • pokud jedete pouze krátkou pojížďku po městě, klimatizaci vůbec nezapínejte a místo toho jeďte se staženými okny;
 • pokud možno, parkujte ve stínu a na čelní sklo pokládejte speciální folii, která odráží sluneční paprsky;
 • pokud je vaše auto vybaveno panoramatickou střechou, nechávejte ji při parkování staženou. Sklo lépe propouští horko;
 • pokud máte možnost vozidlo startovat dálkově, nechávejte klimatizaci automaticky zapnutou. Pak už jen přijďte do krásně vychlazeného auta;
 • bydlíte-li či jezdíte-li často do horkých oblastí, volte při koupi vozu světlejší barvu. To pak platí nejen pro exteriér, ale i interiér.

A ještě jedna rada na konec: i klimatizace potřebuje péči. Pokud cítíte pokles výkonu, zvláštní zápach či jakékoliv jiné problémy, určitě se obraťte na autorizovaný servis Ford.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016