MWC1
Počítejte s Fordem

Nové elektrokolo od Fordu upozorní na výmoly anebo blížící se auto

 
MWC1

Společnost Ford si každý okamžitě spojí s automobily. Asociace je to sice správná. Nicméně v rámci své iniciativy nazvané Chytrá mobilita jde automobilka dále. Na letošním ročníku Mobile World Congress v Barceloně představil modrý ovál dva koncepty elektrokola pro 21. století. Kola využívají produkty firmy Apple, díky kterým dokáží upozornit na blížící se výmol či vozidlo, dokáží propočítat nejvýhodnější cestu do cíle, upozornit na aktuální dopravní situaci či dostupnost parkovacích míst.

Myšlenka elektrokola coby udržitelného dopravního prostředku pro 21. století není pro Ford nová

O prvním konceptu elektrického kola značky Ford jsme vás informovali už před 4 lety. Od té doby se sice mnohé změnilo. Hlavní idea ale zůstává stejná. V neustále hustějším a hustějším prostředí velkých měst a aglomerací je jedinou možnou cestou jak zajistit spolehlivou dopravu minimalizace. Co si pod tímto slovem představit? Kromě menších a úspornějších vozidel to může také znamenat využívání kombinace dopravních prostředků.

Jeden příklad za všechny: dostat se do samého centra velkých měst autem bude za pár let v podstatě nemyslitelné. Dost možná tedy lidé zaparkují na některém z velkých odchytových parkovišť a zbylých pár kilometrů absolvují na kole. Nové e-kolo od Fordu je díky své rozložitelnosti mimořádně skladné (vleze se do kufru jakéhokoliv vozu Ford včetně Ka). Pokud se bojíte, že v parném letním dnu přijedete do práce zafunění a s nedůstojnými koláči potu v podpaží, určitě oceníte jednu z aplikací, které kolo nabízí. Ta umí propočítat, jak moc musíte zabírat do šlapátek, než se spotíte. Jakmile překročíte stanovenou hodnotu, zabere instalovaný 200wattový motor.

Dva modely pro soukromé i komerční využití. Objednáte-li si pizzu, možná k vám dorazí na elektrokole Ford

Ford na MWC prezentoval dva modely elektrokola. První z nich, označovaný jako MoDe:Me e-bike, byl vyrobený ve spolupráci s firmou Dahon, největším světovým výrobcem skládacích jízdních kol. Druhý modelem je MoDe:Pro e-bike. Ten je určený především pro komerční využití. Nabízí např. odkládací prostor nad zadním kolem (známe u skútrů), díky kterému jej mohou využívat třeba doručovací služby.

Bezpečnostní technologie, které známe z aut

Není elektrokolo jako elektrokolo. To od Fordu nabízí řadu zajímavých funkcí a technologií. Nemáte rádi nekvalitní cesty pokryté výmoly? Pak určitě oceníte funkci upozornění na blížící se výtluk pomocí vibrací v řídítkách. Zda funguje systém na základě snímání povrchu či jinak zatím Ford neprozradil.

Další libovou vychytávkou jsou pak ultrazvukové senzory. Ty upozorní cyklistu na vozidlo přibližující se zezadu (předejde se tak nehodám při odbočování) ale také řidiče v přijíždějícím vozidle. Na vnějších okrajích řídítek se totiž rozblikají světla, díky kterým bude cyklista lépe viditelný. Zejména za šera a v noci může tato technologie zachraňovat životy.Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016