TransitRoboticTesting_570
Počítejte s Fordem

Ford Transit slaví 50 let. Co byste mu popřáli?

 
TransitRoboticTesting_570

Sotva stihly utichnout oslavy padesátin slavného modelu Mustang a už tu máme další výročí. A opět padesátileté. V tomto případě je jubilantem Ford Transit. Možná jste teď šokovaní, ale my opravdu nekecáme. Od zrození legendárního užitkového modelu Transit skutečně uplynulo půl století. První vozy sjely z výrobních linek v srpnu 1965.

Každé auto se může stát legendou

Co se vám vybaví, když vyslovíme spojení “legendární auto”. Stylový kabriolet, ve kterém budete předmětem zájmu širokého okolí? Nadupaný sporťák, který svým burácením dává jasně najevo, kdo je na silnici pánem? Vlastně proč ne. Ostatně podobné asociace vzbuzuje třeba Ford Mustang. Na druhou stranu vydobýt si status legendy se povedlo třeba i užitkovému Fordu Transit. Ne proto, že by si v něm člověk připadal jako Steve McQueen. To auto jednoduše odvádí tvrdou práci a odvádí ji dlouho a dobře.

Ptáte se jak dlouho? Už 50 let. Jak dobře? Tak dobře, že se jej za tu dobu prodalo téměř 9 milionů kusů. A auto rozhodně neztrácí sílu. Spíše naopak. Letos se třeba Transit stal nejprodávanějším užitkovým vozem v Evropě.

Ze spartánského dříče až po sofistikovaný vůz prošpikovaný technologiemi

Během své existence se Transit měnil podle požadavků zákazníků. První generace byly spíše spartánské. Šlo o robustní a spolehlivé vozy, který by s trochou nadsázky přežily i atomový výbuch. To ale rozhodně neznamená, že by používali archaickou techniku. Pátá generace v roce 2003 např. přinesla sériově montovaný systém ABS, který do té doby v rámci třídy nikdo jiný neinstaloval. Šestá generace pak v roce 2007 přinesla třeba inteligentní pohon všech kol. Transit se tak stal jediným vozem ke své kategorii, který nabízel volbu ze všech typů pohonu – na přední kola, na zadní kola i 4×4.

“Dobrý den, chtěl bych Transita.” “No, víte, tady jste u Citroenu.”

Transit není jen modelové označení. Postupem času se z tohoto slova stalo mnohem více. Transit dnes představuje symbol ve třídě užitkových vozů. Na světě jsou miliony lidí, kteří mezi slovíčko transit a dodávka kladou rovnítko. Prostě pokud je to velké, uvezete to vše a vypadá to jako slavný model od Fordu, je to transit.

Rodina Fordu Transit se rozrostla

Pro užitkovou divizi Fordu byl klíčový rok 2002. Tehdy automobilka v rámci páté generace Transitu přišla s jeho menší variantou označovanou jako Transit Connect. V roce 2012 pak přibyl ještě Transit Custom, o dva roky později se rodina rozrostla ještě o městskou verzi Transit Courier. Dnes se tedy slovem Transit ve svém názvu pyšní hned čtyři modely.


Diskuze

  • Petr

    Začne Ford nabízet taky verzi s nízkou střechou, jako na obrázku? Nebo je to jen možné koupit v USA? Děkuji za odpověď.


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016