11-speed-automatic
Počítejte s Fordem

11stupňový automat? U Fordu brzo možná realita

 
11-speed-automatic

Není tomu tak dávno, co jsme s obdivem zírali na osmistupňové automatické převodovky. Přitom jsme se ani nenadáli a hned tu byl další stupeň navíc. V létě loňského roku pak Ford a General Motors společně představili desetistupňovou samočinou převodovku, která příští rok zamíří do Fordu F-150 Raptor a později asi i do dalších vozů s modrým oválem ve znaku. Ani deset převodů ale nakonec nebude konečné číslo. Inženýři Fordu si před pár dny nechali patentovat 11stupňový automat. Říkáte si, že je to šílené?

Více převodů pro nižší spotřebu

Hlavní motivací pro vývoj mnohastupňových převodovek je především snaha o snížení spotřeby paliva a emisí. Menším motorům řady EcoBoost se navíc ulehčí práce. Díky tomu jimi bude možné osazovat i velké a těžké vozy. Techničtí mozkové z Fordu tak nebyli při vývoji nové vychytávky motivováni ani tak snahou o zápis v nějaké knize rekordů (byť zatím nikdo jiný nic podobného nesestrojil) jako spíše touhou pokročit dále v otázkách udržitelnosti automobilové dopravy a jejího vlivu na životní prostředí.

11 už je příliš?

Možná ano. Nicméně totéž se před pár lety říkalo i o osmistupních. Pak však přišly technologie, které dokázaly snížit vnitřní tření v jednotlivých spojkách a výsledkem bylo v roce 2013 představení devítistupňových převodovek. Ty vyrábí známá německá firma ZF a o přenos výkonu se starají např. ve vozech značky Land Rover, Jeep či Acura. Desetistupeň už je tedy naplánován (v režii modrého oválu), jak to bude s 11stupňovým mladším bráchou zatím nevíme. Od registrace patentu k sériové výrobě je každopádně poměrně dlouhá cesta. Na druhou stranu na poli převodovek se vývoj posouvá dopředu mimořádně rychle. No, uvidíme.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016