IMG_7494W
Počítejte s Fordem

M-Sport oslavuje úspěšný rok v rally

IMG_7494W

Pro britskou firmu M-Sport, sportovní divizi Fordu, která se specializuje na vývoj a stavbu závodních vozů, byl právě končící rok 2014 mimořádně úspěšný. Fiesta R5 zcela ovládla kategorii WRC2. Závodní vozy Ford si pak na své konto celosvětově připsaly hned 10 dalších titulů v rámci národních mistrovství v rally. A pozice M-Sportu by měla v příštím roce ještě zesílit.

Ford Fiesta bodoval v Evropě i v Jižní Americe

Fiesta zvítězila např. na Britském juniorském mistrovství (modifikace R1). Tehdy za volantem seděl Gus Greensmith. V královské kategorii WRC pak s ní Julien Maurin vyhrál v rámci Francouzského mistrovství. Velice úspěšný pak byl vůz i na Mistrovství Blízkého východu, kde dominoval Katařan Al-Attíya. Ford Fiesta R5 se pak stal také jednoznačným vítězem FIA Codasur Jihoamerického mistrovství v rally či na národních šampionátech v Estonsku, Finsku, Norsku, Polsku či Lotyšsku.

Závodní Fiesty jsou konkurenceschopné ve všech kategoriích

M-Sport může být na svou práci pyšný. Nejde totiž jen o jeden jediný produkt, který se nějak zázračně prosadil. V motorsportu se těší dobré pověsti všechny řady vozu Fiesta. Ať už je to základní “erjednička”, oblíbená R5 či vrcholová WRC, Fiesta platí za symbol vysoké kvality a mimořádně spolehlivosti.

Fiesta slavila i v rallycrossu

Kromě klasické rally se dobrých výsledků závodní Fiesty těší i ve speciální disciplíně, rallycrossu. V Global Rallycross Championship skončil Ken Block celkově druhý. Na kontě má však i dvě vítězství z jednotlivých závodů a pak také řadu nejrychlejších kvalifikací.

Fiestu R2 bude pohánět jednolitr EcoBoost

Výkon a spolehlivost motorů EcoBoost představují fenomén moderní doby. Během příštího roku by pak těchto atribut chtěl využít také M-Sport. Úpravce totiž začne svoji Fiestu R2 osazovat známým jednolitrovým tříválcem, který má kontě už tři tituly Motor roku. Agregát samozřejmě nezůstane beze změn. Inženýři M-Sportu totiž budou při jeho tuningu úzce spolupracovat přímo s Fordem. A jaký bude výsledek? No, uvidíme. Možná se budeme hodně divit…

Fiesta R5 v některých soutěžích dominuje i počtem. Může za to její dostupnost a kvalita

Při polské štaci v rámci MS v Rally startovala více než polovina závodníků na Fiestě. Velmi silnému zastoupení se M-Sport těšil také v Portugalsku. Zde bylo na startovní listině Fiest hned 42. Pokud se vám honí hlavou, jak je toto možné, máme odpověď. Závodní Fiesty totiž představují nejlepší poměr ceny a kvality. Jedná se ve své kategorii o relativně dostupné vozy, které splňují ty nejpřísnější nároky, které si závodníci můžou klást.