FiestaSTRaceRedLHD_Side_00003
Počítejte s Fordem

Ford by mohl začít sportovní vozy ST označovat jako 999

 
FiestaSTRaceRedLHD_Side_00003

Mezi automobilovými fanoušky i insidery se během posledního zhruba měsíce vyrojily spekulace o tom, že by mohl začít modrý ovál označovat své sportovní vozy nikoliv přídomkem ST, nýbrž 999. Hlavním motivem tohoto kroku by patrně byla snaha co možná nejvíce globalizovat své produktové portfolio. Aktuálně se totiž rychlé vozy Ford prodávané v Evropě označují jako ST (určitě si vzpomenete třeba na nový Focus ST), v USA jako SVT (tady vyvstane na paměti nekompromisní F-150 SVT Raptor) a třeba v Austrálii FPV. V rámci nové globální strategie ale budou možná mít všechny sportovní vozy Ford na zádi nově logo 999.

Aktuálně probíhá průzkum, který zjistí, zda bude změna označování schůdná

Ford si nedávno u jedné z velkých agentur zkoumajících veřejné mínění zadal průzkum, během kterého by chtěl zjistit, jak by na přejmenování reagovali fanoušci značky. Už jen tato skutečnost sama o sobě nám napoví dost o tom, že to s případnou změnou označování myslí detroitský management docela vážně. Jestli se tak skutečně stane, zatím není jasné. Dost možná se většina dotázaných k návrhu vysloví negativně a “tradiční” označení zůstane.

Ford 999 byl závodní vůz, ve kterém se proháněl ještě Henry Ford

Všímavé čtenáře určitě napadne otázka, proč by mělo klasické označení ST nahradit zrovna 999? Odpověď leží v historii značky. Ford 999 byl patrně prvním sportovním (vlastně lépe řečeno závodním) modelem značky. Představen byl již v roce 1902, o dva roky později s ním na zamrzlém jezeře sám Henry Ford stanovil světový rychlostní rekord. Auto rozjel na tehdy neuvěřitelných 147 km/h. Abychom ale byli úplní, on i Henry Ford si tři devítky vlastně vypůjčil. Inspirovala ho totiž slavná parní lokomotiva Empire State Express 999. I ona se totiž nesmazatelně zapsala do historii motorismu. Ještě na konci 19. století totiž dosáhla rychlosti 180 km/h, čímž se s přehledem stala nejrychlejším objektem s vlastním pohonem. Nálepka 999 by tak v případě schválení odkazovala především na velmi zajímavou a vzrušující historii značky.

V roce 2007 vznikl speciální Ford Fusion 999. S vodíkovým pohonem se rozjel na 330 km/h

Před sedmi lety se na solných pláních v americkém Utahu představil unikátní Ford Fusion označený jako 999. Jednalo se samozřejmě o běžně neprodejný kousek, o jehož pohon se staraly vodíkové články. Tři devítky odkazovaly na více než století staré dědictví Henryho Forda a podobně jako on byl i Fusion tým velice úspěšný. Ještě nikdy před tím se totiž žádné vodíkem poháněné auto nerozjelo tak rychle jako tenkrát Fusion. Jeho ručička tachometru se totiž dotkla drážky s číslem 330 km/h.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016