1405004634408
Počítejte s Fordem

Alan Mulally zavítá do firmy Google. Povede vývoj autonomních vozidel

 
1405004634408

Po svém nedávném odchodu od Fordu si bývalý šéf automobilky Mulally moc neodpočinul. Ihned totiž zasedl do dozorčí rady softwarového gigantu Google. U něj bude zodpovědný za vývoj plně autonomních vozidel a také za softwarovou expanzi produktů této společnosti do automobilového průmyslu. Pro Mulallyho tak jde už o třetí zásadní post v kariéře. Do Fordu totiž přišel z firmy Boeing.

Mulally restrukturalizoval Ford a vyvedl jej z krize

V turbulentních dobách kolem pádu banky Lehman Brothers byl americký automobilový průmysl na lopatkách. Ford se sice alespoň držel nad vodou, konkurenční GM však bylo nuceno pro odvrácení krachu přijmout finanční injekci od americké vlády. Právě v této pohnuté době se do Detroitu dostal z firmy Boeing zkušený manažer, konstruktér a hlavně vizionář Alan Mulally. Ostatně je to právě Mulally, kdo přišel s velmi úspěšnou globální vizí One Ford. Díky ní se automobilce podařilo snížit náklady, zvýšit kvalitu a také akcelerovat tolik nezbytné prodeje. “Vedlejším” produktem je pak např. expanze určitých modelů značky, které se na daném území historicky nevyskytovaly. Typickým příkladem je třeba evropská premiéra Fordu Mustang či velkého SUV Edge.

Z Fordu se pod Mulallym stal technologický leader

Bývalý CEO Fordu chápal, že pokud má značka přežít, musí nabídnout více než jen automobil, který vás přepraví z jednoho místa do druhého. V rámci zachování konkurenceschopnosti se tak Mulally začal okamžitě zasazovat o vývoj moderních komunikačních, bezpečnostních a zábavních technologií. Výsledkem je, mimo celé řady jiných, třeba systém SYNC.

Mulallyho vábil Microsoft

Je poměrně nevídaným jevem, že by se mimořádně úspěšní manažeři dobrovolně vzdálili ze své pozice. Mulally ale představuje výjimku. Už začátkem tohoto roku se mluvilo o jeho odchodu z Fordu do Microsoftu, kde by vystřídal prozatímního šéfa Steva Ballmera. Místo do státu Washington, sídla Microsoftu, ale nakonec Mulally zamíří do slunné Kalifornie. V Silicon Valley totiž sídlí jeho nový zaměstnavatel, gigant Google.

Mulally u aut zůstane

Bývalý šéf Fordu se sice upsal firmě, která podniká v oblasti software. Ve skutečnosti ale jablko příliš daleko od stromu nespadne. Google je totiž také jedním z klíčových hráčů na poli tzv. chytrých automobilů. V rámci firmy bude Mulally dohlížet na vývoj plně autonomních vozidel a také na expanzi produktů Google do automobilového průmyslu.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016