Ford's Latest Icon the Focus RS500 (UK)
Počítejte s Fordem

Ford Focus 1.6 EcoBoost upravený firmou Mountune láká na 200 koní. Tuning přitom nemá vliv na záruku

 
Ford's Latest Icon the Focus RS500 (UK)

Motory EcoBoost jsou již samy o sobě svižné a úsporné. Špičkový britský tuner Mountune ale jde ještě dál. Pro nový Focus ve verzi jedna šest EcoBoost si připravil kit na zvýšení výkonu z původních 150 na 200 koní. Kromě překalibrování motoru firma pro Focus vyvinula také speciální slitinový mezichladič a vzduchovou komoru. Ale pozor. Nejde o žádné domácí kutilství. Úpravy jsou schválené Fordem, díky čemuž nijak neovlivňují platnost záruky.

Není tuner jako tuner

Existuje celá řada tunerů od těch skutečně amatérských, kteří si v polorozpadlé garáži šroubovákem ladí svoji felicii, až po profesionály. Mezi ně by se dala zařadit právě třeba firma Mountune z britského hrabství Essex. Ta se specializuje výhradně na úpravy vozů s modrým oválem ve znaku a během vývoje a testování s Fordem přímo spolupracuje. Mountune např. testuje své produkty v Dunton Technical Centre, jednom z největších vývojových center Fordu v Evropě.

Jediný tuner s oficiálním posvěcením

Profesionálních tunerů nabízejících kvalitní služby existuje řada. Jen Mountune si ale od Fordu vysloužil ocenění za kvalitu. Provedením tuningu totiž nepřicházíte o záruku tak, jako je tomu u jiných úpravců. Nemusíte tak čekat tři, pět i více let na její vypršení.

Výkon jde nahoru, pojistka zůstává stejná

Velkou výhodou sekundární úpravy vozu je povinnost platit nižší povinné i havarijní pojištění. Jednak by totiž výkon 200 koní s největší pravděpodobností znamenal i větší objem válců, hlavně by ale tato cifra byla uvedena v technickém průkazu. Pojišťovny by si tak zajisté naúčtovaly o nějaký ten peníz více. U nového či zánovního vozu pak může rozdíl v povinné a havarijní pojistce činit – zejména u řidičů s menším bonusem – třeba i 3-4 tisíce korun za rok.

Balíček MP 200 neznamená jen zvýšení výkonu

Papírový výkon je jedna věc. Na celkový jízdní projev má ale vliv i celá řada dalších faktorů. Kvalitní výfukový systém v kombinaci se sportovním katalyzátorem a vzduchovým filtrem dokáže např. zkrátit odezvu na sešlápnutí plynového pedálu či zajistit motoru podmanivější zvuk. V rámci tuningové kitu pro Ford Focus, označovaného jako MP 200, tak Mountune kromě úpravy řídicí jednotky nabízí také

  • vysoce výkonný mezichladič vyrobený z odolné slitiny
  • vzduchovou komoru s větším průtokem
  • stylovou nálepku s logem firmy

Mountune má zatím zastoupení pouze v zahraničí

Pokud chcete i vy překvapit výkonem v táhlých kopcích nejednoho šestiválec sedlajícího motoristického kolegu, budete se muset vydat za hranice. Mountune pochází v Velké Británie, tudíž má zde i největší počet dealerství. Zastoupení však existuje i v okolních zemích. V Rakousku je možné si tuningový kit nechat nainstalovat ve městečku Kirchberg asi 80 kilometrů od Vídně, u našich západních sousedů pak třeba v Rehlingenu ve spolkové zemi Sársko.

Mountune nabízí i celou řadu jednotlivých součástek

Kit MP 200 je možné zakoupit pouze jako celek. Firma ale na svém eshopu nabízí nespočet produktů i samostatně. Jedná se přitom jak o technické tak vizuální prvky. I u nich přitom platí, že jejich instalace – je-li provedena vyškoleným pracovníkem – nemá vliv na záruku.

Cena úpravy je včetně instalace asi 35 tisíc korun

MP 200 vyjde dle aktuálního ceníku na 995 liber, což dělá asi 32 tisíc korun. Včetně instalace se pak pohybujeme kolem 35 tisíc. To je samozřejmě více, než kolik chtějí šroubovákoví tuneři ze zapadlých garáží. U Mountune ale člověk platí za profesionalitu. Firma se specializuje výhradně na Fordy, nefušuje do jiných značek a hlavně mají její produkty nulový vliv na platnost základní záruky.

Mountune pro Ford realizoval distribuci supersportu GT v Evropě

Firma Mountune patří ke třem subjektům v rámci celé Evropy, které mají od Fordu oficiální autorizaci k provádění servisních prací na unikátním a již nevyráběném supersportu GT. V roce 2005 a 2006 se dokonce Mountune podílel na přípravách k zahájení distribuce 101 kusů tohoto vozu pro evropský trh. Mimo to firma úzce spolupracuje se slavným americkým úpravcem Roush, dokáže kvalitně provést jím autorizovaný tuning a hlavně má přímý přístup k celé řadě náhradních dílů včetně těch, které se používají v profesionálním motorsportu.


Diskuze

  • Proud Infidel

    Dobrý den,
    uzná Ford v ČR záruku na vozidlo při montáži Mountune v Rakousku? Jsou nějaké informaci o spolupráci Mountune s ČR, popřípadě možnost aplikace Mountune u nás?


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016