2015-ford-mustang-outer-space
Počítejte s Fordem

Nový Mustang se vydal do vesmíru – tedy tak trochu

 
2015-ford-mustang-outer-space

O tom, že Ford nedávno vysadil žlutý exemplář nové šesté generace svého legendárního sporťáku Mustang na vrchol Empire State Building, už víte. Povedená partička amerických nadšenců se ale rozhodla jít ještě o krok dále. Anebo možná rovnou o dva. Model červeného Mustanga přivázala k meteorologickému balónu a vypustila jej až do stratosféry.

Výstup trval 74 minut

Bez mála hodinu a čtvrt si mohl plastový model slavného sportovního vozu užívat stoupání ze zemského povrchu až do výšky přes 30 kilometrů, tedy do oblasti označované jako stratosféra. Z jen o něco málo větší výšky např. skákal před dvěma lety známý rakouský extrémní parašutista Felix Baumgartner.

Autíčko bylo připevněno na ramenu meteorologického balónu. Zpět na zem se vrátilo bez poškození

Celý pokus byl sice amatérský, i přesto se ale plánovalo do nejmenších detailů. Kromě vysazení Mustanga do kosmu bylo totiž od začátku kalkulováno s jeho bezpečným návratem. Model tak byl osazen jakýmsi minipadákem, který výrazně zjemnil jeho dopad zpět na zem. Poškozeny tak nebyly ani kamery “na palubě” ani GPS zařízení, které posléze posloužilo ke znovunalezení modelu. Snad jedinou stinnou stránku pokusu byla pátrací akce. Ta totiž leteckým fajnšmekrům zabrala zhruba šest hodin.

Zdroj foto, video: nydailynews.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016