0930_Ford_630x420
Počítejte s Fordem

V čele Fordu stane Mark Fields

 
0930_Ford_630x420

Dosluhujícího šéfa Fordu Alana Mullalyho od července nahradí jeho pravá ruka Mark Fields. Dlouho avizovaná a pečlivě naplánovaná změna ve vedení by se neměla nijak negativně projevit na konkurenceschopnosti a kvalitě automobilky. Právě naopak. Modrý ovál bude i pod Fieldsem pokračovat v globální politice One Ford, jen tak neskončí ani již probíhající produktová ofenzíva.

Fields není v businessu žádným zelenáčem

Nastávající detroitský boss není v rámci společnosti žádnou naplaveninou. Od roku 2012 coby výkonný ředitel dohlížel na investice, správu majetku, výrobu ale i marketing či prodejní a servisní služby. Předsedal také týdenním mítinkům označovaných jako Business Plan Review, které založil Alan Mulally a jejichž cílem bylo průběžně monitorovat jednak úspěšnost strategie One Ford ale také celosvětovou konkurenci. Ještě před tím, než v roce 2012 získal špičkový manažerský post v rámci celé korporace, pracoval dnes 53letý Fields jako výkonný vice-prezident a posléze prezident severoamerické divize Ford. Tu dokázal během krátké doby přivést od rekordních ztrát k rekordním ziskům. Ve Fieldsově životopise je však zářezů ještě více. Zodpovědný je totiž např. ještě za znovuzahájení obchodních aktivit firmy v Argentině či za restrukturalizaci produktového portfolia značky Mazda, které s Fordem dříve úzce spolupracovala. Mezi lety 2004 a 2005 pak stál v čele evropské luxusní divize Fordu spravující značky Volvo, Land Rover, Jaguar a Aston Martin, které za jeho šéfování dosáhly poprvé v historii hospodaření v černých číslech.

Mulally se během pár let stal klíčovou postavou v dějinách automobilky Ford

Mark Fields nebude v lehké pozici. Ředitelské křeslo totiž přebírá po jedné z nejúspěšnějších postav v historii modrého oválu. Když totiž Mulally v roce 2006 přišel do Detroitu, nalezl zde skomírající korporaci sužovanou celou řadou problémů od nepružné a nekonkurenceschopné produktové nabídky přes dluhy či neefektivní hospodaření až po intrikující vedení. Dílo zkázy pak dokončil ještě pád investiční banky Lehman Brothers a následná hospodářská krize. Nebýt Mulallyho pohotového jednání spočívajícího v přípravě a implementaci globální strategie One Ford a překopání produktové nabídky, modrý ovál by dost možná býval musel přijmout finanční injekci od americké vlády tak jako třeba General Motors. Jinak by mu hrozil bankrot. Fields tak bude určitě mít plné ruce práce dokázat i přes své hmatatelné úspěchy z minulosti, že si pozici nejvlivnějšího hráče v jedné z největších společností světa zaslouží.

Mulallyho rekrutoval z Boeingu Bill Ford, Fields patří mezi odchovance

Automobilka Ford vždy ve své historii inklinovala k obsazování vysokých pozic lidmi, kteří již v rámci společnosti něco dokázali a dobře ji znají. Mark Fields je tohoto typickým příkladem. K Fordu přišel již před 25 lety a od té doby posbíral celou řadu zkušeností na postech v USA, v Evropě ale i v zemích třetího světa. Paradoxně ale Alan Mulally mezi podobné odchovance nepatří. Přímo z Boeingu, jeho minulého dlouholetého působiště, jej totiž v roce 2006 rekrutoval Bill Ford.

Zdroj foto: businessweek.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016