1398448774164
Počítejte s Fordem

Společnost Ford oznámila zpětný odkup akcií v hodnotě téměř 2 miliardy dolarů

 
1398448774164

Vedení automobilky Ford se rozhodlo vykoupit z trhu až 116 milionů akcií v hodnotě kolem 1,8 miliardy dolarů. Jde o předvídatelný a pochopitelný krok, jehož hlavním účelem bude zabránit rozmělnění současné akciové struktury firmy novými cennými papíry vydanými pro zaměstnance a vedení v rámci odměn.

Zpětný odkup akcií svědčí o finančním zdraví firmy

Snad vždy, když se některá společnost rozhodne realizovat odkup vlastních akcií, je tento krok investory vnímán pozitivně. Signalizuje totiž skutečnost, že má daná instituce dostatek hotovosti k provedení transakce a že ve svoji budoucnost věří.

Zpětným odkupem běžní akcionáři vydělají

Tím, že firma odkoupí a posléze stáhne z trhu určitý objem akcií, v podstatě zvyšuje hodnotu akcií zbylých (společnost zůstane stejná, tržby i zisky se taktéž nezmění, zmenší se ale počet cenných papírů, které ji reprezentují). To se projeví třeba i při vyplácení dividend, kdy se stejný zisk dělí mezi menší množství akcií. Z pohledu běžného investora je tak podobná korporátní akce rozhodně pozitivní.

Zpětný odkup neznamená vytěsnění

Jste-li akcionářem automobilky Ford, rozhodně se nemáte čeho bát. Odkup zrealizuje na volném trhu najatá společnost, která v předem daném množství a na předem daném cenovém rozpětí uspokojí nabídku na burze. Pokud tedy své akcie prodávat nechcete, nikdo vás k tomuto nutit nebude. Nejedná se o tzv. vytěsnění minoritních akcionářů ani nic podobného. Ostatně Ford zpětný odkup vlastních akcií v minulosti realizoval již několikrát a ani tato episoda zřejmě nebude poslední.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016