2008-Land-Rover-Defender-SVX-Rear-And-Side-2-1280x960
Počítejte s Fordem

Srdcem nejslavnějšího terénního vozu všech dob je již 8 let agregát řady Duratorq od Fordu

 
2008-Land-Rover-Defender-SVX-Rear-And-Side-2-1280x960

Třebaže se to jen velmi málo ví, pod kapotou legendárního Land Roveru Defender se již přes osm let nachází agregát vyvinutý a vyráběný automobilkou Ford. Od roku 2011 pak jde o modifikovanou dva dvojku splňující přísnou emisní normu Euro 5.

Motory od Fordu se do Defenderu začaly montovat v roce 2006

Land Rover si motory několik desetiletí vyvíjel sám. I přes pár drobností šlo o relativně bytelné a spolehlivé pohonné jednotky, které ale měly jeden zásadní problém. Produkovaly mnohem větší emise, než které připouštěly euronormy. V roce 2006 – tehdy mimochodem modrý ovál od BMW odkoupil zadluženou britskou značku – tedy padlo rozhodnutí, že se bude dnes téměř mýtický terénní vůz osazovat novým úspornějším a ekologičtějším dieselovým motorem. Šlo přitom o modifikovanou dva čtyřku Duratorq používanou např. v Transitu.

Vozy nesplňující normu Euro 5 se dnes na území EU nesmí prodávat

Ekologicky uvědomělé mechanismy EU daly během své existence nůž na krk řadě automobilek. Ty totiž, neupraví-li své vozy tak, aby splňovaly dané normy, na trhu nemohou figurovat. Z evropského tržního prostoru tak někteří výrobci své modely dokonce úplně stáhli. Podobné a nutno říct že poměrně bezprecedentní nebezpečí přitom hrozilo i legendárnímu Defenderu. V roce 2011 tak byl představený Defender s moderní úspornou a nízké emise produkující pohonnou jednotkou Duratorq o objemu 2,2 litru a výkonu 122 koní, která vyhovuje standardům Euro 5.

Motory od Fordu se osvědčily. Do svých vozů je montuje i Tata Motors, nový vlastník Land Roveru a Jaguaru

V roce 2006, kdy se forďácké agregáty začaly do Defenderu montovat, se poměrně hojně mezi zarytými fanoušky značky objevovaly obavy ohledně kvality a spolehlivosti nového pohonného ústrojí. Motory ale nezklamaly a do vozu se montují stále, a to i přesto, že Ford není majitelem Land Roveru již šest let.

Zdroj foto: seriouswheels.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016