alan-mulally-explains-how-he-turned-around-ford
Počítejte s Fordem

Ford zaznamenal pátý úspěšný rok v řadě. Silný výhled představil i na příští rok

 
alan-mulally-explains-how-he-turned-around-ford

Rok 2013 byl pro automobilku s modrým oválem ve znaku v mnohém rekordní. Vynikající prodejní výsledky zaznamenala jak v Americe tak v Asii, problémy se však zdají být zažehnány i v Evropě. I díky tomu se Fordu v minulém roce podařilo zdvojnásobit vyplácenou dividendu, od prvního čtvrtletí letošního roku se pak mohou akcionáři těšit na dalších 25 %. Pozitivní výhled mají přitom zástupci společnosti i do dalších let.

Modrý ovál je zpět v sedle

Konec minulého desetiletí byl (nejen) pro automobilový průmysl přetěžkou zkouškou. Řada automobilek musela dokonce požádat o ochranu před věřiteli a zároveň se stala nedobrovolnými příjemci státní finanční pomoci. Ford sice až na dno nespadl, nicméně vážné problémy se nevyhnuly ani jemu. Po necelých 5 letech je ale situace jiná a nutno říci že výrazně pozitivnější. Modrý ovál představuje stále nové a nové modely – jen v letošním roce plánuje globálně odhalit až 23 nových přírůstků do produktového portfolia – rostou mu tržby i zisky a neváhá investovat do vývoje a testování nových technologií.

Největší produktová ofenzíva za za desítky let již začala

Během letošního roku hodlá automobilka globálně představit více než dvacítku nových či omlazených vozů. V Evropě půjde například o faceliftovaný Focus, novou generaci Mustangu či třeba o dlouho očekávané “čtyřkové” Mondeo. Etalon střední třídy se bude o pozornost ucházet především svým luxusně pojatým interiérem a reprezentativním exteriérem, řadu zákazníků však určitě dostane i na nespočet moderních technologií a inovací. Nejzajímavější z nich se bude patrně skrývat pod kapotou. Do vozu totiž zamíří oceňovaný tříválec EcoBoost, se kterým bude mít “monďas” spotřebu jen 5,5 litrů.

Daří se na všech trzích včetně Evropy. Američané přichází na chuť přeplňovaným motorům

Orientace na nízko-objemové motory s malou spotřebou označované obchodní nálepkou EcoBoost se Fordu vyplácí. Nejen v Evropě ale i v Asii a hlavně v Severní Americe jejich prodeje dramaticky rostou. U stěžejního modelu F-150, který se již více než tři desetiletí honosí titulem nejprodávanějšího vozu v USA, dokonce Ford letos zaznamenal vyšší počet prodaných vozů osazených agregátem EcoBoost než těch, kterým pod kapotou bublají atmosférickými motory.

Hybridní, plug-in hybridní a plně elektrické vozy potěšily 150% nárůstem prodejů

Jen v USA prodal modrý ovál v loňském roce na 85 tisíc kusů alternativně poháněných vozidel. To představuje téměř 150 % expanzi ve srovnání s minulým rokem. Od konce roku 2013 navíc Ford globálně nabízí již šest sériově vyráběných alternativně poháněných vozů, z nich některé dorazí i do Evropy (např. Mondeo hybrid a pravděpodobně i Mondeo plug-in hybrid).

Ford v dohledné době rozšíří výrobu na řadě míst včetně Evropy

Největší výrobní expanze společnosti Ford za více než 50 let se bude týkat rozšíření výroby v šesti závodech na území Spojených států, otevření dvou úplně nových podniků v Asii a jednoho v Evropě. Podnik v rumunském městě Craiova se bude zaměřovat na montáž úsporných motorů EcoBoost.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016