1395278203207
Počítejte s Fordem

Zemřel William Clay Ford, jeden z legendárních designérů automobilky a zároveň poslední vnuk Henryho Forda

 
1395278203207

Před pár dny zemřel ve věku 88 let William Clay Ford. Automobilka se tak navždy rozloučila nejen s mimořádně talentovaným a inovativním designérem ale také filantropem a vizionářem. William Clay Ford byl navíc posledním představitelem třetí generace rodiny Fordů.

Inovátor, vizionář, tvrdý pracant

William Clay Ford strávil v detroitské automobilce celých 57 let. Vystřídal přitom snad všechny pozice od řadového zaměstnance, přes aktivního managera až po čestnou funkci emeritního ředitele. Přelomovým rokem byl pak pro Williama Clay Forda, absolventa univerzity v Yale, rok 1957. Tehdy byl zvolen na pozici šéfa designérské komise společnosti, kterou si udržel po více než tři století. A právem. Svůj vizionářský pohled na design a konstrukci zúročil např. při tvorbě Lincolnu Continental druhé generace, pro mnohé jednoho z nejikoničtějších vozů minimálně v rámci americké automobilové historie. William Clay Ford ale nebyl jen estét s uměleckými sklony. V roce 1980 např. získal funkci viceprezidenta správní rady, o sedm let později se stal ředitelem ekonomického výboru společnosti. Z aktivního managementu odešel v roce 2005 a až do své nedávné smrti požíval titulu emeritního ředitele.

William Clay Ford po sobě zanechal značný odkaz

Poslední z vnuků zakladatele firmy Henryho Forda po sobě zanechal ženu Marthu, se kterou strávil 66 let svého života; dcery Marthu, Sheilu a Elizabeth; syna Williama Clay Forda mladšího – ten se již aktivně zapojil do fungování automobilky – a pak také 14 vnoučat o 2 pravnoučata. William Clay Ford ale po sobě nezanechal pouze rozvětvenou rodinu a nesmazatelnou stopu v historii automobilového designu. Aktivně se angažoval i v celé řadě dalších institucí, projektů a vizí.

Začátkem 60. let se třeba stal ředitelem detroitského fotbalového týmu Lvi, který o pár let později celý koupil a vedl až do své smrti. Více než 30 let William Clay Ford navíc aktivně působil v Muzeu Henryho Forda, patřil však i mezi přední členy Detroitského ekonomického klubu. Funkci kurátora zastával v Eisenhowerově zdravotnické centru či v Boys’ and Girls’ Clubs of America (instituce zajišťující mimoškolní aktivity).

William Clay Ford během svého života aktivně podporoval sport a sportovní aktivity

V roce 1996 se otevřelo v rámci Nemocnice Henryho Forda speciální Centrum Williama Claye Forda pro atletickou medicínu, ze kterého se během pár let stal jeden z předních amerických institutů zabývajících se vývojem léků a potravinových doplňků pro profesionální sportovce. Angažovanost Williama Claye Forda v oblasti sportu ocenila již v roce 1997 Michiganská univerzita, když po něm pojmenovala nově vzniklé tenisové centrum.

Vlajky automobilky Ford budou spuštěny na půl žerdi

Na počest jedné z klíčových postav 110leté historie automobilky, nechá Ford ve všech svých továrnách, dealerstvích a na dalších oficiálním místech v rámci Spojených států stáhnout korporátní vlajku na půl žerdi, a to na 30 dní. Zastoupení mimo USA pak budou postupovat podle svých zvyklostí.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016