1393879221917
Počítejte s Fordem

Ford Mustang: legenda, která již 50 let boří barikády mezi národy, kulturami a nově i pohlavími

 
1393879221917

Již půl století představuje Mustang globální legendu. Populárnímu až kultovnímu statutu se vůz těší jak v Americe tak v Evropě. Všechno jen ne neznámý je přitom i v řadě dalších zemí po celém světě. Mustang pro miliony lidí po celém světě bez ohledu na národnost, barvu kůže či třeba náboženství představuje symbol nespoutanosti, vášně a nezkrotného sex appealu. To inspirovalo amerického výrobce kosmetiky, firmu OPI, k vytvoření speciální limitované edice laků na nehty u příležitosti oslav 50 let existence legendy jménem Mustang.

Mustang symbolizuje mužnost, ale rozhodně nepopírá ženskost

Jubilejní limitovaná kolekce laků na nehty dokazuje, o jak všeobecný a unisexový fenomén se v případě Fordu Mustang jedná. Vůz totiž již dlouhá desetiletí působí nebývale podmanivě na obě pohlaví. Muži na něm tradičně oceňují machistický design, silné motory a nostalgii nespoutaného divokého západu, kterou vyvolává. Pro obě pohlaví je pak Mustang ztělesněním vášně a svobody.

Ford Mustang v 60. letech vytvořil zcela novou automobilovou třídu

Podobně, jako je tomu u v podstatě celého modelového portfolia značky Ford, neznamenalo představení Mustangu před 50 lety nějakou zásadní technologickou revoluci. Vůz byl sice osazen silným osmiválcem a vynikal atraktivním designem, jeho hlavní přínos automobilovému světu byl ale někde jinde. Na rozdíl od jiných sportovních vozů (např. Porsche, jehož legendární model 911 také letos shodou okolností slaví padesátiny) si totiž nehrál na exkluzivitu. Jistě, nešlo nikdy o žádné konfekční vozítko pro masy. I tak ale byly tradičně základní verze Mustangu v západních zemích více méně dostupné i pro střední třídu. I díky tomu se tohoto svou relativní všedností výjimečného vozu za 50 let prodalo přes 9 milionů. Jen pro srovnání, Porsche od roku 1964 zdaleka neprodalo ani milion kusů svého kupé 911.

Oslavy jubilea proběhnou na několika úrovních. Firma OPI třeba představí limitovanou edici laků na nehty

Ford Mustang posloužil jako inspirace k vytvoření nové limitované edice laků na nehty od firmy OPI. Ta patří ke světové špičce v oblasti profesionální péče o nehty a své produkty dodává jak do kosmetických salonů tak jednotlivcům. Laky sytých barev společnosti OPI vynikají dlouhou trvanlivostí, neodlupují se a nabízí tak zákazníkům luxus, který si mohou dovolit. Limitovaná kolekce by se měla dostat do prodeje letos v červenci, a to ve více než 100 zemích světa. Její dominantou bude odstín Race Red odkazující na dlouhodobě nejoblíbenější barvu slavného sporťáku od Fordu.

Nová generace Mustangu výrazně poevropští. Prim budou hrát přeplňované motory, skončí tuhá zadní náprava

S určitou, byť ne nutně velkou, porcí nadsázky by se dalo tvrdit, že v novém Mustangu bude hrát první housle nový čtyřválec EcoBoost. A také zadní náprava, která je poprvé v historii víceprvková. Zarytí mustangáři sice mohou být z těchto novinek trochu na větvi, vůz jako celek však udělal velký krok kupředu. Nový čtyřválec má výkon lehce přes 300 koní – mimochodem, to je nepatrně více než do minulé generace montovaný atmosférický osmiválec. Mustang tak vystřelí na stovku za něco málo přes pět vteřin a přitom se spokojí se zhruba deseti litry naturalu. Někteří motoristé sice absenci tuhé zadní nápravy opláčou, faktem ale je, že víceprvek má prokazatelně předvídatelnější a lepší jízdní vlastnosti (na okruhu by zvítězil).

Osmiválec bude k dostání také. Prozatím

Fajnšmekři, nebojte se. Osmiválec bude. Mustang není Mondeo, ve kterém silné přeplňované čtyřválce vystavily stopku šestiválcům. Mustang je Mustang a minimálně jeho šestá generace zatím staromilskou osmiválcovou atmosféru nepohřbila. Otázkou ale je, co bude dále.

Mustang se dostane i do českých autosalonů. Výrazně tedy ubude neoficiálního dovozu

Až dosud museli milovníci legendárního sporťáku do Ameriky. Buď sami anebo prostřednictvím specializovaných firem. To však s šestou generací vozu končí. Nově bude Mustang k dostání v autosalonech u oficiálních prodejců.

 


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016