B-MAX-SYNC-system1
Počítejte s Fordem

Ford se rozchází s Microsoftem. Další generace systému SYNC bude založena na QNX od BlackBerry

 
B-MAX-SYNC-system1

Nová generace bezpečnostně-zábavního systému SYNC, kterým je v současné době osazeno více než 7 milionů vozidel Ford, by měla být nově založena na softwaru QNX od společnosti BlackBerry. Až do nynějška přitom na implementaci systému SYNC modrý ovál spolupracoval s Microsoftem.

Windows bude nahrazen QNS

První dvě generace multimediálního systému SYNC běžely na známém a hojně používaném operačním systému Windows od Microsoftu. Výhledově by však Ford rád dal technologickému gigantu vale a přešel ke konkurenci, konkrétně k firmě BlackBerry a jejímu QNS. Oficiálně tato novinka zatím oznámena nebyla, vše ale nasvědčuje tomu, že je již rozhodnuto.

QNS by mělo být uživatelsky přívětivější, spolehlivější a v neposlední řadě i levnější

Třebaže se oficiální místa prozatím zdráhají důvody k opuštění Microsoftu jakkoliv komentovat, je veřejným tajemstvím, že se vše točí kolem poměru cena/kvalita. Licence k softwaru od BlackBerry totiž vyjde levněji, dle všeho by navíc měl SYNC nově vynikat ještě větší flexibilitou a rychlostí. Změna poskytovatele softwaru tak bude mít za následek, mimo jiné, stále výraznější proliferaci systému SYNC i do levnějších a méně vybavených vozů. Za pár let by tak mohl být tento bezpečnostní a komunikační systém, který dokáže např. rezervovat místa v restauraci či ovládat vozidlo pomocí hlasových pokynů, podobně samozřejmý jako třeba klimatizace.

Chytrý systém znamená chytré vozidlo

Již první generace systému SYNC představená před 6 lety dokázalo leccos. Druhá generace, která bude na evropském kontinentě představena nejprve v novém Focusu a posléze dalších modelech, však posune hranici možného ještě o něco dále. Kromě klasických funkcí, jakými jsou třeba ovládání rádia prostřednictvím hlasu, umí nový SYNC např.:

  • zarezervovat místo v restauraci. Stačí říct pokyn “I am hungry” a systém okamžitě vyhledá pomocí navigace restaurační zařízení v okolí. Anebo, pokud vám v břichu nekručí vyloženě urgentně, vás může pomocí průvodce MICHELIN navést do vhodné restaurace vyšší třídy. O příjezdovou cestu se starat nemusíte, SYNC umí spolupracovat s navigací.
  • ovládat hlasem klimatizaci. Pokud je vám horko anebo naopak zima, stačí zadat hlasový pokyn (např. “Temperature 22 degrees”). Anebo řekněte jednoduše “Max AC” a systém zapne klimatizaci (AC = air conditioning = klimatizace) na maximální výkon.
  • pokud si přejete, aby se z výkonného audiosystému linula výhradně hudba jednoho konkrétního interpreta, vyslovte jeho jméno. SYNC pak sám v MP3 přehrávači vyfiltruje ostatní muziku tak, abyste dostali jen to, co jste si žádali.
  • číst SMS. Je krajně nebezpečné číst SMS za jízdy. Ne však se systémem SYNC. Ten totiž dokáže přečíst nově příchozí SMS, aniž byste přitom musely dát ruce z volantu.

QNX používají i prémiové automobilky

BlackBerry rozhodně nepředstavuje žádné alternativní, provizorní či low-costové řešení. O věrohodnosti a kvalitě nového partnera Fordu v oblasti komunikačních technologií svědčí i fakt, že jeho služby již nějakou dobu využívají např. výrobci prémiových vozů Audi či BMW. Těm se osvědčila, mimo jiné, kompatibilita systému QNX s celou řadou dalších operačních systémů např. od firem Apple či Google.

BlackBerry má zkušenosti s náročnými projekty

Firma BlackBerry a její systém QNX nejsou žádnými neotesanými nováčky na poli operačních systémů. QNX je používán např. pro management provozu jaderných elektráren, operují pomocí něj ale i např. bezpilotní drony americké armády. Mezi další významné klienty společnosti patří např. Cisco Systems, americký General Electric, jakási obdoba našeho “ČEZu”, či třeba strojírenský gigant Caterpillar.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016