alan-mulally-explains-how-he-turned-around-ford
Počítejte s Fordem

Alan Mulally zůstane v čele Fordu minimálně do konce roku. Zvěsti o přechodu k Microsoftu byly mylné

 
alan-mulally-explains-how-he-turned-around-ford

Alan Mulally, který od roku 2006 vede automobilku Ford, v jejím čele zůstane i nadále. Minimálně tedy do konce tohoto roku. Před několika týdny se v médiích objevili spekulace o tom, že by měl 68letý šéf modrého oválu přejít k Microsoftu a nahradit jeho současného ředitele Steva Ballmera. Mulally však domněnky zamítl a definitivně potvrdil své odhodlání setrvat na své stávající pozici.

Ze špičkového inženýra špičkový manažer

Mulally započal svoji kariéru již před 45 lety. Tehdy si jej jako čerstvého absolventa vybrala společnost Boeing. Zanedlouho se z technika vypracoval na programového ředitele ve vývoji. Přímo či nepřímo se tak podílel na řešení technických i designových záležitostí u většiny produktového portfolia známého amerického výrobce letadel. Jeho rukopis se podepsal např. i na stále hojně se vyskytujících modelech 737 či 747. U obřích letadel typu 767 a 777 byl dokonce šéfdesignérem cockpitu. Zcela bez Mulallyho účasti tak probíhal pouze vývoj současné výkladní skříně Boeingu, modelu 787 Dreamliner.

V Boeingu se Mulally vypracoval až na viceprezidenta

V roce 1994 se Alan Mulally po čtvrtstoletí práce pro leteckou společnost ujal manažerské pozice viceprezidenta. V jeho kompetenci tak byly nově kromě vývoje i otázky certifikace, technické spolupráce s jinými společnostmi, testovacích letů atd. Mezi lety 1998 a 2006 pak dokonce zastával funkci prezidenta a posléze CEO v rámci Boeing Commercial Airplanes.

Ford pod Mulallym ustál finanční krizi

Ford sice i nadále zůstává americkou dvojkou, co se týče počtu vyrobených vozů. Ovšem z hlediska finanční situace a přístupu k inovacím rozhodně na druhou kolej nepatří. Díky dobře fungující globální strategii, důrazu na kvalitu a technologickou vyspělost svých produktů, zažívá Ford coby společnost během poslední doby velice solidní růst. Na rozdíl např. od koncernu GM nebyl Ford ani v dobách nejkrušnějších – tj. v letech 2008-2010 – nucen požádat o ochranu před věřiteli a obešel se i bez finanční intervence americké vlády. I na těchto výsledcích se nemalou mírou podepsal současný CEO firmy Alan Mulally.

Spekulace o Mulallyho odchodu vyvráceny

Už od ledna se v médiích zmiňovala možnost, že by současný boss modrého oválu mohl společnosti dát vale a přejít k Microsoftu. Podobné fámy ale Mulally rázně uťal prohlášením, že minimálně do konce tohoto roku zůstane v Detroitu. Co bude následovat, zatím není jasné. Tak či onak si ale nástupce Williama Clay Forda, pravnuka Henryho Forda, na ředitelské židli automobilky ještě nějakou dobu posedí.

Zdroj foto: businessinsider.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016