2013-Ford-C-MAX-Energi_00011-537x290
Počítejte s Fordem

Automobilka Ford v lednu představila velmi zajímavá hospodářská čísla. Výhled do budoucnosti je taktéž pozitivní

 
2013-Ford-C-MAX-Energi_00011-537x290

Společnosti Ford rostou nepřetržitě prodeje již 8 měsíců. V lednu přitom automobilka téměř dvakrát překonala procentuální růst v rámci celého automobilového sektoru. Velmi dobře se přitom dařilo jak retailovému sektoru, kde došlo k 12% nárůstu, tak sektoru fleetových a užitkových vozidel. Zde byla akcelerace prodejů dokonce 14%.

Ford je z krize definitivně venku

Konec minulého desetiletí byl (nejen) pro automobilový průmysl přetěžkou zkouškou. Řada automobilek musela dokonce požádat o ochranu před věřiteli a zároveň se stala nedobrovolnými příjemci státní finanční pomoci. Ford sice až na dno nespadl, nicméně vážné problémy se nevyhnuly ani jemu. Po necelých 5 letech je ale situace jiná a nutno říci že výrazně pozitivnější. Modrý ovál představuje stále nové a nové modely – jen v letošním roce plánuje globálně odhalit až 23 nových přírůstků do produktového portfolia – rostou mu tržby i zisky a neváhá investovat do vývoje a testování nových technologií.

V černých číslech se pohybuje celý automobilový trh. Ford ale většinu konkurenčních výrobců překonává

Ve srovnání s lednem minulého roku Ford zaznamenal na 20 klíčových evropských trzích solidní 9,2% nárůst prodejů. Automobilový sektor jako takový přitom vzrostl o pouhé 4,7 %. Celkový podíl modrého oválu na těchto trzích tak byl 7,5%, což představuje oproti stejnému období minulého roku skok o 0,3 % výše. Nepatrně lépe se pak automobilce vedlo v sekci retailových prodejů. Zde posílila o 0,4 % na současných 7,8 %. K výraznému zlepšení pak došlo u užitkových vozů. Z každého tisíce nově prodaných užitkových automobilů mělo hned 104 na kapotě znak modrého oválu. Tento podsektor tedy meziročně vyrostl téměř o procento, díky čemuž zaznamenal Ford vůbec nejlepší hodnotu podílu na trhu za posledních 16 let.

Nejlukrativnějším evropským trhem zůstává Velká Británie. Zajímavá čísla ale hlásí i Německo

Spojené království představuje pro Ford dlouhodobě největší evropské odbytiště. Zájem o Focus, Mondeo či třeba Fiestu v žádném případě nepolevuje. Právě naopak. Meziročně se zde prodalo o celých 11 % více vozů, podíl na trhu tak nově činí velice solidních 15,3 %. Ani toto číslo ale historicky není nikterak neobvyklé. Velkým, byť již nějakou dobu indikovaným, překvapením jsou ale cifry přicházející z Německa. Ford si zde polepšil o doslova luxusních 38 %, díky čemuž má nyní podíl na trhu 7,4 %. To je přitom v zemi, jejímž páteřním průmyslem je právě výroba aut, více než kvalitní výsledek. Do určité míry sice může jít o bezprostřední reakci na nedávno odhalenou aféru s falšováním statistik oblíbenosti a spolehlivosti německých vozů. Spíše ale bude pravdou, že se Němci sami začínají poohlížet po alternativách . Výrazně si zde totiž již minulý rok polepšil Focus ST vůči VW Golf GTI, velmi dobře si ale vedla i Fiesta ST.

Produktová ofenzíva nekončí

Ford si dobře uvědomuje, že má-li si firma dobré výsledky udržet i v budoucnu, bude muset zákazníkům i nadále nabízet to, co od ní očekávají – spolehlivé, cenově dostupné, praktické a technologicky vybavené produkty. Jen ve zbytku letošního roku tak modrý ovál plánuje na trhy uvést řadu novinek. Půjde například o přepracované Tourneo Courier, Transit Courier, Transit či Mondeo family. Nemalou dávku pozornosti ale na sebe jistě strhnou i dva nové alternativně poháněné modely Mondeo Hybrid a C-MAX Energi plug-in-hybrid.

Region Euro 20 nově zahrnuje i Rumunsko

Řada výše uvedených čísel se vztahuje na 20 klíčových evropských trhů, na kterých Ford působí. Těchto 20 trhů (20 států) představuje téměř 90 % objemu prodejů v rámci celého geografického areálu Evropa a západní Asie tvořeného 50 státy. Až do nynějška však ve svých statistikách Ford nemluvil o regionu Euro 20 ale Euro 19. Mezi skupinu nejlukrativnějších trhů se však nově zařadilo i Rumunsko. To je pro Ford zajímavé hlavně z důvodu poměrně velkého podílu na trhu, který zde činí 8,8 %. Po Velké Británii, Maďarsku a Irsku je tak v rámci Evropy Ford nejpopulárnější automobilkou právě mezi obyvateli Transylvánie.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016