Satellite
Počítejte s Fordem

Nový Lincoln Navigator představuje redefinici koncepce prostoru, luxusu a pohodlí. Pohánět jej nově bude šestiválec EcoBoost

 
Satellite

Prémiová americká automobilka Lincoln, která je již několik let pod ochrannými křídly Fordu, před pár dny představila novou generaci své vlajkové lodi, modelu Navigator. Třebaže se v našich končinách vůz netěší velké popularitě a znají jej pouze nadšenci, v USA a několika dalších zemích jde o synonymum luxusu, prestiže, pohodlí a bezpečnosti. Obří SUV uveze téměř cokoliv, utáhne téměř cokoliv, vyrovná se i s lehkým terénem. Díky mimořádně kvalitním materiálům a nekompromisnímu dílenskému zpracování se navíc posádka nikdy nepřestane cítit jako v prostorné kabině luxusní jachty.

Exteriér a interiér i nadále nepostrádá decentnost

Inženýři a konstruktéři Lincolnu si s novou generací své výkladní skříně hodně hráli. Přepracována byla například dominanta přídě vozu, slavná a pro Lincoln typická dvoumřížka chladiče, kapota či elektricky ovládané dveře nákladového prostoru. Osvětlení je diodové, přední světlomety má Navigator adaptivní využívající technologie HID. I přes toto omlazení však obří SUV od Lincolnu působí stále stejně decentním až aristokratickým dojmem. Je přitom jedno, zda je vůz obut do standardních 20palcových anebo na přání dodávaných 22palcových litých kol.

Největší změna se udála pod kapotou

Nová generace SUV Navigator se bude muset obejít bez osmiválcového pětiapůllitru. Osvědčený motor sice vůz poháněl od jeho představení před více než 15 lety, v rámci snahy o snižování emisí a spotřeby mu ale nakonec dali inženýři vale. Rozhodně tím ale neudělali krok zpět. Právě naopak. Jeho místo zaujme dvakrát přeplňovaný šestiválec EcoBoost od Fordu pyšnící se nejen lepším výkonem i točivým momentem ale také tažnou schopností. Tu by měl mít Navigator nejlepší ve své třídě.

Moderní technologie umně skloubené s tradičními prémiovými materiály

Nová generace Lincolnu Navigator představuje učebnicový příklad produktu, ve kterém se takřka na každém kroku elegantně a stylově kombinují moderní technologie a tradiční materiály. V celém interiéru včetně třetí řady sedadel, řadicí páky či opěrek dominuje špičková kůže, ovládací panely jsou pak ručně vyráběné a mimořádně precizně obšité prvotřídními kontrastními stehy. Dřevěné prvky pak byly poprvé v rámci automobilového průmyslu vytvořeny ze špičkového dřeva Ziricote používaného např. při výrobě střenek nožů z damašské oceli či v interiérech luxusních jachet. Jinak u Navigatoru nechybí vychytávky jako bezklíčové otevírání dveří, pro Lincoln upravený komunikační systém SYNC, který známe z Fordu, LCD displeje, z nichž některé jsou dotykové atd. Samozřejmostí je dále pokročilý bezpečnostní systém – parkovací asistent, zadní kamera, stabilizační programy, hlídání mrtvých úhlů, kontrola jízdy v pruhu atp.

Na silnici i do lehkého terénu

Díky systému Control Trac Four-Wheel-Drive je Navigator i přes svou hmotnost a rozměry připraven vypořádat se s rozbitými cestami, nevykolejí jej ani sníh či bláto. Díky propracovanému posilovači řízení je navíc ovládání obřího vozu za jakýchkoliv podmínek mimořádně snadné a nevyčerpá vás. Převodovka je standardně šestistupňová automatická, nabídne ale i možnost manuálního řazení. Pro snadnou manipulaci v nákladovém prostoru je pak pro vás připravena funkce Nivomat, která automaticky nadzvedne či sníží zadní část vozu. Rovnoměrně zatížený nákladový prostor se pak projeví i na lepší aerodynamice a tudíž nižší spotřebě paliva. Kromě toho se navíc nemusíte bát nerovnoměrného opotřebení pneumatik.

Téměř 3/4 kupců vozů Lincoln se ke značce vrací

Automobilka Lincoln si sice prošla nepříjemným obdobím a pomoci jí musel až Ford, na loajalitě zákazníků se to ale, zdá se, neprojevilo. Více než 70 % kupců těchto vozů již totiž Lincoln někdy vlastnili a ke značce se vrací. Nový Navigátor se začne vyrábět ve fordovské Kentucky Truck Plant v Louisville koncem léta a do autosalonů by měly první kusy zamířit na podzim. Ačkoliv oficiální evropská distribuce plánována není, našinec se může k vozu dostat pomocí šedého dovozu. Navigatorů jezdí po českých silnicích odhadem desítky.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016