Satellite
Počítejte s Fordem

Mastodont Ford F-150 po redukční dietě zhubl přes 300 kilogramů

 
Satellite

Na Americkém kontinentu i mezi některými evropskými fanoušky je velký užitkový model F-150 ztělesněním snu. Ostatně ne náhodou jde o dlouhodobě obchodně nejúspěšnější vůz za velkou louží. Nová generace vozu si však připravila velké překvapení. Díky hliníkové konstrukci pick-up zhubl přes tři metráky, zlepšily se jeho jízdní schopnosti v terénu i na silnici, dolů pak šla i spotřeba.

Klame tělem…

Nový Ford F-150 se na první pohled nezdá být zásadně odlišný od svého předchůdce. Jistě, v Detroitu přepracovali přední i zadní světla a nenápadně upravili interiér včetně použitých materiálů, i tak jsou si ale minulá a současná generace pick-upu nápadně podobné. Ovšem není vše zlato, co se třpytí. Nová generace vozu je totiž o více než tři stovky kilogramů lehčí než ta předchozí, a to díky zcela nové koncepci karoserie vytvořené z hliníku a vysokopevnostní oceli. Od této malé revoluce si Ford slibuje především nižší spotřebu paliva, zlepší se ale i manévrovatelnost a průchodnost terénem.

Nechybí EcoBoost, tradicionalisté mají stále k dispozici atmosférický osmiválec

Ačkoliv se trend jménem downsizing zcela nevyhnul ani velké “efstopadesátce” – klíčovým agregátem je zde šestiválec EcoBoost o objemu půl čtvrtého litru – staromilci nemají důvod zoufat. Nebude totiž chybět ani pětilitrový atmosférický osmiválec. Třebaže se v určitých kruzích mluvilo v rámci snahy o co nejnižší spotřebu a emise dokonce o čtyřválci, nová generace Fordu F-150 přece jen pojede tak trochu ve starých kolejích. Nejmenším agregátem pod kapotou bude totiž benzínová dva sedmička.

Oficální dovoz se neplánuje

Užitkový vůz F-150 je do určité míry unikátní v tom, že se na něj zatím nevztahuje globální strategie One Ford. Zatímco např. nový Mustang, až do nynějška v podstatě americký model, by se od roku 2015 měl začít prodávat i v Evropě, F-150 součástí globálně-produkční ofenzivy být nemá. Evropští a potažmo čeští fanoušci se tak budou i v blízké budoucnosti muset obrátit na neoficiální dovozce.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016