Novo-Ford-Ka-2014 (1)
Počítejte s Fordem

Malé stylové káčko možná skončí. Místo něj má vzniknout globální model

 
Novo-Ford-Ka-2014 (1)

Milovníci elegantních městských minivozů následující zprávu dost možná přijmou se slzou v oku, osud Fordu Ka je však v oblacích. Minimálně tedy koncepce, kterou známe již z 90. let. Model jako takový přežije. Jen se ale možná přetransformuje z malého chuligána do výrazně konformnější podoby.

Ford chce bodovat na trhu s nízkonákladovými vozy

Modrý ovál před pár dny v Brazílii představil koncept malého, levného a úsporného vozu. Ten sice označuje jako “Ka”, se současným “káčkem” toho ale moc společného nemá. Elegantní štramácké linie známého pidivozu jsou ty tam. Nový koncept působí neporovnatelně všedněji a umírněněji. Přední lichoběžníková maska coby poznávací znak detroitských vozů nemůže chybět, kinetickému pojetí designu taky nebylo dáno vale. I přesto ale z tohoto konceptu čiší spíše uniformnost.

Taková trošku jiná Fiesta…

Ačkoliv je nové “káčko” na první pohled méně stylové a elegantní, než to současné, nemusí to pro něj paradoxně vůbec představovat problém. Ukazuje se totiž, že zdaleka ne každý motorista, který si potrpí na malé vozy, zároveň vyžaduje hravou eleganci a nápaditost. Zatímco až do této chvíle byl Ford Ka takovým malým rošťákem určeným spíše pro mladší generaci, nová koncepce může oslovit i jiné řidiče. A o to Fordu jde.

Levné malé auto, které nenadchne, ale ani neurazí

Nové Ka by se chtělo ucházet o přízeň těch řidičů, kteří v současné době jezdí v jiných levných vozech, řidičů, kterým jde jen o to dostat se bezpečně z jednoho bodu do bodu druhého. A to “káčko” bez problémů zvládne. Jeho cenovka, minimálně ta základní, by se přitom měla s přehledem udržet pod dvěma sty tisíci korunami, díky čemuž by mohlo zavařit například automobilce Dacia či některým Renaultům. Jednou z velkých předností vozu pak budou jistě mimořádně úsporné motory EcoBoost. O nějakých technických specifikacích se však zatím nemá smysl bavit.

Současné Ka se bude prodávat ještě minimálně tři roky

Malý stylový model Ka, který Ford vyrábí ve spolupráci s Fiatem, rozhodně z autosalonů jen tak nezmizí. Vyrábět by se totiž měl minimálně do konce roku 2016. Nové “káčko” vycházející konstrukčně z Fiesty, které bude výhradním počinem modrého oválu a vznikne v rámci globální filozofie One Ford, tak pravděpodobně do té doby v Evropě neuvidíme.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016