France_2013_8
Počítejte s Fordem

Francouzská rally plná dramatických událostí. Loeb skončil na střeše, Prokop odstoupil kvůli technickým problémům. Vyhrál Ogier

 
France_2013_8

Letošní ročník Francouzské rally, předposledního asfaltového podniku v rámci seriálu MS, byl poměrně divoký. Překvapivě až do patnácté erzety vedl Latvala, toho však nakonec sesadil Ogier a posléze ještě Sordo. Hned první nedělní test skončil havárií pro Sebastiena Loeba. Nedojel ani v současnosti nejlepší český závodník Martin Prokop. Toho v 17. rychlostní zkoušce zradilo řízení a musel odstoupit.

Latvala hrozil. Neuvillovo celkové druhé místo bylo v ohrožení

Poměrně překvapivé vedení finského pilota dělalo vrásky na čele Theirry Neuvillovi na Fiestě WRC. Ten se díky řadě kvalitních výkonů v posledních několika závodech vyšvihl na celkové druhé místo. To by si samozřejmě rád udržel až do konce seriálu. Vzhledem k tomu, že Latvala nakonec dojel až třetí a Neuville skončil čtvrtý, neukrojil Fin Belgičanovi z jeho náskoku příliš. Neuville ale bude muset jet naplno i v dalších závodech, chce-li se nakonec radovat z celkové stříbrné pozice.

Souboj francouzských kohoutů skončil lépe pro Ogiera. Ten nakonec urval vítězství

Vzhledem k tomu, že je ve Francii motorsport velmi oblíbený a ze země galského kohouta pochází celá řada špičkových jezdců, je zdejší podnik v rámci MS v rally chápán jako jakési derby. Ani letos tomu nebylo jinak. Hlavními favority byla živoucí legenda Sebastien Loeb hájící barvy Citroenu a mladý talentovaný Sebastien Ogier, který prohání tovární VW Polo WRC. Prvnímu jmenovanému se zpočátku nedařilo špatně. Do svých statistik si připsal další čtyři vítězství v rychlostních zkouškách. V neděli ráno však během prvního testu dne na kluzké vozovce svůj vůz neukočíroval. Stalo se tak téměř nevídané: mistr Loeb se uťal a skončil na střeše. Naopak Ogier ke konci závodu zabral, vyvaroval se chyb a následován druhým Sordem si dojel pro první místo.

Neuville jel bravurně. Defekt však ukončil naděje

Po sérii druhých míst měl ve Francii Theirry Neuville šanci konečně stanout na stupni pro vítěze. Ovšem nestalo se tak. Belgický pilot sice do druhé sobotní etapy vstupoval z první příčky, pak však přišel defekt a bylo po nadějích. V současnosti asi nejlepší pilot Fordu se tak propadl až na páté místo. Vzdávat se však nemohl. V souboji s Latvalou o celkové druhé místo totiž bude dost možná potřebovat každý bod. Racionální přístup se přitom vyplatil. Jedno místo mu svou nehodou “daroval” Loeb, Latvalu pak předjeli ještě Sordo a vítězný Ogier. Zatímco Fin si ve Francii nakonec vysloužil 15 bodů, Belgičan Neuville si odvezl bodů 14 a celkově zůstává stále s náskokem 18 bodů druhý.

Martina Prokopa srazily technické problémy

Na letošní Francii asi nebude v dobrém vzpomínat posádka jihlavského Jipocaru, Martin Prokop a jeho navigátor Michal Ernst. Na šestnácté z celkem dvaceti rychlostních zkoušek se jim poroučelo zavěšení na přední nápravě. Prokop tak musel podruhé v této sezóně odstoupit a závod nedojel. I tak ale zůstává na stabilním celkovém devátém místě. To není pro soukromníka, který např. vůbec nemá přístup k technickému nastavení továrních vozů ani nemá zdaleka takovou technickou či finanční podporu jako tovární jezdci, vůbec špatné.

Zdroj foto: martinprokop.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016