B-MAX-SYNC-system1
Počítejte s Fordem

Ford koupil softwarovou společnost Livio. Od akvizice si slibuje ještě rychlejší a efektivnější vývoj palubních komunikačních systémů

 
B-MAX-SYNC-system1

Automobilka Ford před pár týdny provedla akvizici softwarové společnosti Livio. Fúze má oběma společnostem umožnit sdílení technologií, duševního vlastnictví i kreativního talentu při vytváření softwarových a hardwarových řešení palubních komunikačních systémů. Spoluprácí s firmou Livio chce Ford nadále utvrzovat svou pozici světové jedničky ve vývoji palubních komunikačních systémů a aplikací, pozici, kterou si vydobyl v roce 2007 představením revolučního systému SYNC.

Hlavním předmětem spolupráce bude zdokonalování komunikace mezi automobilem a chytrými telefony

Jak automobilka Ford tak softwarová společnost Livio již nějaký ten čas vyvíjejí software i hardware umožňující či usnadňující komunikaci mezi smartphony a auty. Akvizice ze strany Fordu je především akvizicí nejen řady vysoce kvalifikovaných, motivovaných a talentovaných inženýrů ale také rozsáhlého duševního vlastnictví. Jejím hlavním cílem je přitom ještě rychlejší a efektivnější vývoj stále dokonalejších komunikačních aplikací, které si klienti stále více žádají.

Za chvíli budou všechna auta chytrá

Tak, jako se trh mobilních telefonů během pár let více či méně přetransformoval na trh chytrých telefonů (v podstatě počítačů), stejně tak se velmi rychle transformuje i automobilový trh. Ještě před několika lety by bylo představou z oblasti sci-fi, že by mezi sebou měla vozidla běžně komunikovat či že bude možné automobil ovládat pomocí hlasu. Tyto vize se však stávají realitou. Aplikace SYNC AppLink umožňuje na příklad ovládání celé řady funkcí smartphonu či automobilu pouze pomocí hlasu. Chcete někomu zavolat? Nemusíte nic mačkat, vše vyřešíte pomocí hlasu. Chcete přehrát konkrétní písničku? Opět vám vystačí hlasový pokyn.

Prodeje vozů vybavených systémem SYNC či SYNC AppLink prudce rostou

Spolupráce firem Livio a Ford není žádným idealistickým počinem. Právě naopak. Jde o vysoce racionální krok, který přichází v době, kdy trh s chytrými automobily expanduje nebývalým tempem. Zatímco v roce 2007, kdy Ford představil svou první verzi systému SYNC, se prodeje jím vybavených automobilů počítaly stěží na statisíce, v roce 2011 již modrý ovál slavil 3 miliony vozů vybavených tímto systémem. A toto číslo dále prudce roste. Již během roku 2015 Ford odhaduje, že by se celkový počet vozů se systémem SYNC měl vyšplhat na 14 milionů. A odhad to bude nejspíše zcela realistický. Vždyť dnes je již 80% všech nových vozů Ford dodáváno právě se systémem SYNC. Některé z nich navíc mají i rozšíření AppLink, které přináší řadu dalších výhod.

Vytvoření společného rozhraní odstraní problémy s kompatibilitou

Inženýři Fordu i společnosti Livio budou nově pracovat se společným rozhraním. Výsledkem bude odbourání potenciálních problémů s kompatibilitou. Jinak řečeno cokoliv, co nyní funguje u Fordu v rámci SYNC či AppLink, budou moci specialisté z Livia plně využívat. Jejich práce tak bude moci být plně kreativní, jelikož odpadnou ryze technické výzvy týkající se sjednocení softwarů a jejich kompatibility. Ostatně již nyní jsou produkty od firmy Livio plně kompatibilní se softwarem používaným ve všech hlavních smartphonech.

Livio bude plně integrováno do struktury automobilky Ford

Firma Livio bude začleněna do oddělení Ford Global Technologies. To na globální úrovni spravuje duševní vlastnictví automobilky Ford. Livio pak nově vytvoří separátní divizi v rámci Ford Electrical/Electronic Systems Engineering.


Diskuze

  • Wolf

    A co třeba zlepšit komunikaci mezi autem a řidičem v tom ,že veškeré systémy v autě Ford přeloží do češtiny ??? Je vidět ,jak si Ford váží českých zákazníků .


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016