Ford-S-MAX-Concept-01
Počítejte s Fordem

Nový Ford S-MAX dostal jasné obrysy. Nebude chybět dominantní “tlama” na přídi

 
Ford-S-MAX-Concept-01

Ještě nedávno bylo velké MPV S-MAX žhavou novinou u automobilky Ford. Čas však neúprosně letí a po osmi letech přišel čas na představení druhé generace vozu. Ta bude v mnoha ohledech podobná té současné, zejména pak co se týče důrazu na kombinaci praktičnosti, elegance a prvotřídních jízdních vlastností. Hmatatelných změn však dostál exteriér. Tomu bude tak jako u jiných Fordů dominovat mohutná přední tlama, jejíž dravost budou s až futuristickou elegancí krotit výrazné horizontální linie táhnoucí se od předních světel až po ta zadní. Modernizace však bude znát i po technologické stránce. Hlavní roli při ní budou hrát např. jedenapůllitrový čtyřválec EcoBoost vyladěný na libových 180 koní či nejaktuálnější verze systému SYNC. Ten bude mimo jiné pomocí senzorů monitorovat např. hladinu cukru v krvi či srdeční tep.

Kinetic Design v celé své kráse

Exteriér nového S-MAXu bude v mnohém připomínat ostatní modely značky. Přídi bude dominovat mohutná čelní maska, které budou sekundovat dlouhé zploštělé světlomety. Velké elegantní čelní sklo, které bude pravděpodobně zabírat i část střechy, se pak jistě zalíbí všem, kteří mají rádi panoramatický pohled z vozu i estetická a inovativní konstrukční řešení. Zajímavá pak bude dlouze protažená linie sahající od předních světlometů přes obě dveře až po zadní sklo. Zpětná zrcátka přitom budou umístěna nejspíš autonomně na předních dveřích. To je řešení, které známe např. ze starých amerických vozů z poválečné doby. V zadní části vozu se potom dočkáme výrazně proskleného víka zavazadlového prostoru, na dravosti vozu přidají ještě dva kosodélníkové výfuky. Zda jejich okolí dostane chromový nádech či bude v barvě karoserie, zatím není jasné. Záviset bude možná na volbě konkrétního stupně výbavy.

Nový S-MAX bude prošpikován moderními technologiemi. Zatím ale není jisté, které z nich půjdou do sériové výroby

V souvislosti s konceptem nového Fordu S-MAX se mluví o nespočtu moderních technologií. Pravděpodobně nejzajímavější z nich se týkají nové verze sofistikovaného systému Ford SYNC. Ten je známý např. svou schopností v případě nehody automaticky zavolat na záchrannou službu. Nový Ford S-MAX by mohl umět např. pomocí senzorů zabudovaných v sedadlech monitorovat srdeční tep řidiče či třeba objem glukózy v krvi. V případě, že by se hodnoty výrazně vychýlili od dlouhodobého normálu, bude SYNC schopný automaticky a rychle aktivovat všechny bezpečnostní systémy a minimalizovat tak dopady řidičovy indispozice. Taková technologie by mohla výrazným způsobem reagovat na do značné míry neudržitelný trend, kdy roste počet řidičů diabetiků téměř geometrickou řadou. Jen v ČR se totiž ročně setkáváme minimálně se stovkami diabetických kolapsů za volantem. Některé z nich přitom končí fatálně.

Kinosál a koncertní síň jménem S-MAX

Novému S-MAXu nebude chybět nic, co zákazník od moderního a kvalitně vybaveného vozu očekává. Cestující na zadních sedadlech si budou moci užívat svůj oblíbený film pomocí velkého displeje zabudovaného na zadní straně předních sedadel, brouzdat po internetu či poslouchat svého oblíbeného zpěváka. Dále pak nemůže chybět parkovací asistent (u takto velkého vozu přijde jistě vhod), asistent pro rozjezd do kopce, systém varující před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, adaptivní tempomat atp. Nový S-MAX tak bude ještě bezpečnější a komfortnější než jeho předchůdce.

Nekompromisní vnitřní prostor. Centrální část vozu bude sloužit jako promenáda

Tak jako u první generace vozu se i u té druhé můžeme těšit velkému vnitřnímu prostoru s množstvím odkládacích schránek a držáků. Rodiče pak jistě ocení možnost zcela sklopit prostřední zadní sedadlo a vytvořit tak jakousi promenádu. Tu sice využijí pouze děti – S-MAX přece jen není autobus – ku prospěchu však bude i rodičům. Pokud totiž budou děti něco chtít, velmi jednoduše si pro to prostě přijdou. Není tak nutné zbytečně vystupovat.

Nový S-MAX: prémiový vůz neprémiové automobilky

Vrcholný model S-MAX je pro automobilku Ford v mnohém unikátní. Prokazatelně po něm totiž sahají i ti motoristé, kteří jsou jinak zvyklí na prémiové vozy. Zjišťují totiž, že to samé, co dostanou od některého z prémiových výrobců, dostanou i u Fordu. Zaplatí ovšem méně jak při koupi vozu tak při jeho následném servisu. Další velkou výhodou S-MAXu je skutečnost, že si i mezi ojetinami dobře drží cenu. Je-li vůz v dobrém zachovalém stavu bez výrazných známek poškození, ceny se i u prvních exemplářů z let 2006/7 drží nad hranicí dvou set tisíc korun.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016