sr11_graphic_blueprint_mobility
Počítejte s Fordem

Automobilka Ford se podílí na vývoji vesmírných robotů. Poznatky chce aplikovat do svých inteligentních vozidel

 
sr11_graphic_blueprint_mobility

Před pár dny společnost Ford oznámila, že se zúčastní tříletého výzkumného programu zabývajícího se komunikačními modely vesmírných robotů. Ten povede Katedra telematiky v rámci Polytechnické Univerzity v ruském Petrohradě. V Detroitu si od této spolupráce slibují především získání zajímavých a v automobilové praxi aplikovatelných poznatků. Podobná komunikační schémata, která se vyskytují mezi roboty určenými pro pohyb v kosmu, je totiž dle Fordu možné použít i u tzv. inteligentních vozidel, která mezi sebou komunikují v běžném provozu.

Cílem projektu je zkvalitnit a zefektivnit inteligentní komunikační technologie moderních vozů

Během tříletého projektu vedeného ruskými partnery by společnost Ford chtěla získat co nejvíce relevantních informací týkajících se způsobů komunikace mezi vesmírnými roboty či mezi roboty na Mezinárodní vesmírné stanici a jejich pozemským řídicím střediskem. Tyto informace by měly vést ke zkvalitnění a zefektivnění komunikačních schopností běžných vozů. Ty se tak stanou bezpečnější a spolehlivější.

Inteligentní vozy zabraňují vzniku zácpy, snižují emise a zvyšují bezpečnost provozu

Pokročilé inteligentní technologie v automobilech dokáží, mimo jiné

  • redukovat množství dopravních nehod, příp. zmírňovat jejich následky
  • aktivně zabraňovat vzniku dopravní zácpy (pokud se již nějaká vytvoří, pak dokáží navrhnout vhodnou objízdnou trasu)
  • zajistit komunikaci mezi jednotlivými vozidly
  • zajistit komunikaci mezi vozidlem a prvky infrastruktury
  • snižovat emise a spotřebu a chránit tak životní prostředí

Aby však mohly tyto technologie spolehlivě fungovat, je nutný rozsáhlý a systematický výzkum. Ten v současnosti probíhá v ruském Petrohradě a Ford se jej aktivně účastní.

Telematika – věda budoucnosti?

Pokud o telematice – nauce o možnostech dálkového přenosu digitálních informací – slyšíte poprvé, nevěšte hlavu. Jistě nejste jediní. Faktem totiž je, že i přes svou mimořádnou aktuálnost – zdaleka již nejde jen o značně idiosynkratickou vědu zajišťující komunikaci v rámci vesmírné stanice – v dnešním zběsile komunikujícím světem je tato věda stále poměrně neznámá. A to i přesto, že se s ní budeme setkávat stále častěji. Např. u tzv. inteligentních vozidel umožní poznatky v oboru telematiky spolehlivý přenos informací jak mezi jednotlivými vozy (jedou-li za sebou dvě vozidla a první vozidlo např. v zatáčce havaruje, “uvidí” řidič druhého vozidla tzv. neviditelné brzdové světlo – na displeji mu začne blikat indikace ke zpomalení), tak mezi vozem a prvky infrastruktury (např. dálničním návěstidlem). To ale zdaleka není vše. Veškeré komunikační moduly a technologie, kterými moderní vůz bude jistě disponovat (u Fordu půjde např. o systém SYNC), mezi sebou budou aktivně spolupracovat.

Nejdůležitější bude bezpečnost. Ford tak v rámci avizovaného výzkumu chce zjistit, jak nejspolehlivěji přenášet nouzové zprávy

Ne vždy vše funguje na sto procent. Může se tedy stát, že některý komunikační prvek selže. Vzhledem k tomu, že by ale moderní inteligentní vůz měl v sobě kombinovat celou řadu komunikačních technologií (DSRC, LTE atd.), mělo by být zajištěno, že alespoň jedna komunikační cesta zůstane vždy otevřená. Na základě poznatků o komunikaci mezi vesmírnými roboty by tak inženýři Fordu chtěli navrhnout takový algoritmus, který zajistí hierarchizaci důležitosti jednotlivých zpráv. V praxi by to znamenalo, že např. nouzové volání záchranných složek bude cestovat pomocí rychlejší WMN sítě, zatímco informace týkající se zábavy by cestovaly řadovým komunikačním kanálem (třeba i za použití neintegrovaného smartphonu apod.).

Výzkum je součástí projektu Blueprint for Mobility

Jak říká Paul Mascarenas, viceprezident Vývojového centra Fordu, “Automobilka Ford se již více než deset let aktivně zasazuje o výzkum a vývoj komunikačních možností u inteligentních vozů. Naše účast na výzkumu a vývoji asistenčních technologií další generace může v globálním měřítku přinést užitek nejen zákazníkům značky Ford ale také ostatním motoristům a životnímu prostředí.” Výše popsaný tříletý projekt je tak součástí většího programu či vize Blueprint for Mobility. Ta popisuje možnosti pokročilé dopravní infrastruktury, v rámci které mezi sebou všechny její prvky (auta, MHD, návěstidla, semafory, dokonce i chodci) aktivně komunikují. Tato vize je přitom vskutku dlouhodobá – počítá se až s rokem 2050 – s tím, že jednou z jejích součástí je vývoj zcela autonomních autopilotů. “Řidič” tak pouze v systému zadá cílovou adresu a pak může klidně usnout. Auto jej samo doveze.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016