2013
Počítejte s Fordem

Německá rally plná překvapení: vyhrál Sordo, Prokop se blýskl famózním čtvrtým místem

 
2013

Pokud jste čekali, že si Sebastien Ogier z Německa odveze další triumf, musíme vás zklamat. Letošní suverén totiž dojel až sedmnáctý. Mnohem více štěstí však přálo Danimu Sordovi. Španěl na německém asfaltu urval své první zlato v kariéře. Téměř s minutovým mankem dojel na výborném druhém místě Thierry Neuville, třetí byl Hirvonen. Velkým překvapením bylo čtvrté místo Martina Prokopa.

Po hromadě druhých míst konečně zlato

Dani Sordo bude na Rally Deutschland roku 2013 jistě dlouho vzpomínat. Až zde totiž vybojoval své první zlato ve WRC. Sordo přitom umí zajíždět vynikající výsledky. Vždyť na svém kontě má již neuvěřitelných dvacet druhých míst, řadu z nich přitom vybojoval ve stínu Sebastiena Loeba. Po více než stovce závodů v rámci královské WRC se tak Sordo konečně dočkal a bral nejcennější kov.

Neuville ve formě. V Německu si do sbírky přidal další stříbro

Kvalitní závod má za sebou i Belgičan Thierry Neuville. Ten svou Fiestu WRC dovezl stejně tak jako ve Finsku na druhém místě. Mohl přitom i vyhrát. V závěru závodu se se Sordem pral o první příčku tak vehementně, že skončil mimo trať. Výlet po zdejších vinicích však měl pro Neuvilla, samozřejmě kromě konce nadějí na zlato, i další nepříjemnou dohru. Belgickému pilotovi totiž za zkrácení si trati hrozila penalizace. Žádné potrestání se však nekonalo – komisařům muselo být jasné, že mimo trať neskončil účelově. Na druhou stranu je ale nutné říci, že nechybělo moc a Neuville by závod nedojel. Jeho off-road výlet totiž mohl skončit poškozením vozu a nutností ze závodu těsně před jeho koncem odstoupit. Naštěstí ale Fiesta WRC vydržela a Neuville se tak mohl radovat ze stříbrné pozice.

Ogier ulomil kolo. Na celkový triumf si tak bude muset ještě počkat

Sebastien Ogier byl poměrně blízko zisku dalších bodů. Díky solidnímu náskoku tak mohl slavit celkové vítězství v šampionátu již v Německu (tím by překonal i legendárního Loeba). Nic takového se však nestalo. Ogier sice po prvních testech vedl, pak ale přišla jezdecká chyba. Stejně tak jako Neuville i on skončil v trevírských vinicích a vážně si poškodil kolo. To se sice servisní tým pokusil provizorně opravit, nakonec ale musel Ogier vůz stejně odstavit a závod tak pro něj skončil. Důvody k nějaké frustraci však francouzský jezdec rozhodně nemá. Stále je v celkovém pořadí suverénně první a o zisk titulu se může pokoušet již za pár týdnů v Austrálii.

Martin Prokop mezi špičkou. Čtvrté místo překonalo veškerá očekávání

Minulý rok Prokop v Německu vyhořel. A to doslova. Jeho Fiestu WRC totiž zachvátily plameny a bylo po nadějích. Letos však technika i jezdci šlapali jako hodinky, výsledkem čehož bylo brilantní čtvrté místo. V celkovém pořadí je pak Prokop osmý. Jako hlavní důvod svého vítězství vidí jihlavský pilot defenzivní jízdu a schopnost adaptace na ztížené podmínky: “Rozhodující byl sobotní program, kdy jsme se nejen oproti pátku po analýze dat z naší jízdy zrychlili, ale zároveň dokázali ustát odpolední náročné podmínky, které na trati panovaly. Bylo vytaháno hodně písku a bláta, do toho se přidal déšť, takže podle toho bylo nutné upravit styl jízdy. To se evidentně několika jezdcům nepodařilo a tak skončili nenávratně mimo trať, nebo se potýkali s potížemi po karambolech. Sami jsme měli pár krizovek, ale ustáli jsme je. Na výsledcích dvou nedělních erzet je již vidět, že jsme se neměli kam hnát, jen mohli ztratit hodně dobrou pozici, takže jsme pouze kontrolovali čtvrté místo. Takovýto výsledek z asfaltu řadím o trochu výš než loňskou Argentinu. Možná se to nezdá, ale bylo to zde velice náročné a konkurence veliká. Jako soukromníci jsme mezi továrními týmy nezapadli. Dopředu nás hnaly i davy českých fanoušků, kterých sem jezdí tradičně hodně. Rád bych jim poděkoval za podporu”. Nezbývá tedy než Martinu Prokopovi popřát hodně štěstí při závodech v Alsasku. Další podnik, tj. Austrálii, totiž Jipocar vynechá.

Zdroj foto: martinprokop.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016