fordmagazin-svedska-rally-09
Počítejte s Fordem

Podoba příštího ročníku MS v rally je nejistá. Možná ze seriálu vypadne Švédsko

 
fordmagazin-svedska-rally-09

Ke konci srpna by měl být znám oficiálně stvrzený harmonogram pro mistrovství světa v roce 2014. Nedá se však vyloučit, že se chystá překvapení. Je totiž možné, že se vůbec nepojede ve Švédsku. Důvodem jsou vyšší smluvní nároky ze strany pořadatelů.

Švédská “sněžná rally” je jedním ze symbolů celého mistrovství

Pokud bychom se nezaměřili na skutečně typické záběry z jednotlivých mistrovství, dost možná bychom měli velké problémy odlišit portugalskou štaci v rámci mistrovství světa od té řecké, německou od francouzské apod. Ovšem bohatě zasněžené švédské cestičky rozpozná snad každý, kdo se o rally alespoň okrajově zajímá. Jde totiž o jeden z mála opravdu typických podniků, který by bez pěkně zledovatělého povrchu, závějí a diváků zabalených v tlustých bundách a kuliších jistě přišel o velkou část svého kouzla. Možná však přijde o kouzlo celé, protože se vůbec nepojede. Švédští pořadatelé totiž jednají v současné době se zástupci rally asociace a požadují změnu smluvních podmínek ve svůj prospěch.

Ve hře je méně reklamy a vyšší poplatky

Promotér Švédské rally si za uspořádání závodů chce účtovat o celých 100 tisíc Eur více než nyní. To by ještě možná bylo pro rally asociaci skousnutelné sousto, problémem je však další požadavek, který se týká omezení komerčních práv. V praxi by to znamenalo nižší (možná výrazně nižší) tržby z reklamy, vysílacích práv apod. Reálně tak hrozí, že se místní promotéři nesetkají se souhlasem a že se příští rok jezdci do největší skandinávské země vůbec nepodívají.

I další závody jsou v ohrožení

Šéf Švédské rally Glenn Olsson za současných podmínek vidí budoucnost seriálu MS spíše bez Švédska než s ním. Definitivní rozhodnutí však ještě nepadlo. Švédové ale, zdá se, na zachování svého závodu netrvají a s požadavky pravděpodobně necouvnou. Jak říká Olsson, “naše soutěž nestojí a nepadá se zařazením do MS. Místo toho můžeme investovat do jiných oblastí jako například historických soutěží nebo do Midnattssolsrallyt”. Kromě Švédska jsou však v potenciálním ohrožení i podniky v Německu a Finsku. Zde totiž pořadatelům nepřispívá stát a je tedy možné, že zvýšené finanční nároky neustojí. V Německu a ve Finsku se však minimálně příští rok s největší pravděpodobností pojede. Ve Švédsku možná ne.

Švédsko možná nahradí Norsko

Švédská štace sice dost možná ze seriálu MS zmizí, nahradit ji však může případný podnik v Norsku. Automobilové závody mají v této zemi bohatou tradici, ostatně v minulosti se zde již rally jezdila. Spekuluje se i o tom, že by Norové neměli mít problém se zafinancováním této motoristické události. Nelze tak vyloučit, že se závodníci a diváci se zasněženými cestami přece jen nerozloučí. Pouze se místo ve Švédsku pojede v Norsku.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016