fordmagazin-ford-flex-10
Počítejte s Fordem

Ford čelí v USA žalobě kvůli technickým problémům šestiválce EcoBoost. Evropským modelům se však potíže vyhýbají

 
fordmagazin-ford-flex-10

Tříapůllitrový šestiválec z rodiny EcoBoost údajně trápí technické potíže. Jde především o náhlou ztrátu výkonu, vibrace a zhasínání motoru, a to především ve vyšším rychlostech na dálnici. Automobilku Ford se proto ve státě Ohio rozhodli zažalovat tři nespokojení majitelé. Ostatních agregátů EcoBoost, ať už na americkém či evropském trhu, se však potíže netýkají

Problematický motor se v Evropě oficiálně neprodává. Několik exemplářů bychom však v Česku našli

Údajné technické potíže, které mají být způsobeny zvýšenou vlhkostí v mezichladiči, se vyskytují výhradně u šestiválce EcoBoost. Ten se v evropských modelech neprodává. Osazeny jím jsou pouze modely Taurus a Flex z let 2010-2013, velký pick-up F-150 z let 2011-2013 a pak SUV Explorer z letošního roku. Od roku 2011 se pak motor montuje i do Lincolnů MKT a MKS. Žádný z těchto vozů se v oficiálních dealerstvích nenabízí. Pokud jste si však svůj vůz dovezli přes specializované importéry, je možné, že máte pod kapotou právě šestiválec EcoBoost.

Potíže mají i ostatní automobilky

Ford není rozhodně jediný, který by kvůli údajným technickým nedostatkům čelil žalobě. Podobnou zkušenost má dnes snad každá automobilka, zejména pak v USA (možná si ještě stále pamatujete rok 2011, kdy Mazda svolávala tisíce svých vozů z obavy, že by se v nádrži mohli přemnožit pavouci a způsobit požár či výbuch). Důležité je jedno: potíže šestiválcového EcoBoostu se dají poměrně jednoduše odstranit. Ford o problémech detailně informoval své servisy a ty jsou schopné závadu odstranit.

Ford zatím nečelí žádnému oficiálnímu vyšetřování

O tom, že celá záležitost nebude tak horká, jak by se mohlo zdát, svědčí absence jakýchkoliv kroků ze strany amerických bezpečnostních organizací (např. NHTSA). Technickými problémy jednoho konkrétního motoru, o kterých Ford ví a řeší je, se tak bude zabývat, minimálně prozatím, pouze americká justice. Ať už však spor dopadne jakkoliv, jisté je jedno. V žádném případě nepůjde o žádnou přelomovou událost, která by změnila svět automobilů.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016