Ford-ColognE-Mobil2_
Počítejte s Fordem

Sedmnáct elektrických C-MAXů plug-in hybrid se účastní unikátní studie v ulicích Kolína nad Rýnem. Do prodeje půjdou příští rok

 
Ford-ColognE-Mobil2_

Ford C-MAX Energi plug-in hybrid se poprvé reálně představil na evropských silnicích. Zatím sice jen v rámci studie zabývající se využitelností elektromobilů, která probíhá v centru a okolí německého Kolína nad Rýnemm. Již příští rok by však měl vůz jít do sériové výroby. Půjde tak po Focusu o druhý plně elektrický model Ford, který bude v Evropě k dostání.

Studie “colognE-mobil” se zabývá způsoby integrace elektromobilů do každodenního provozu

Studie, které se účastní 17 exemplářů elektromobilu C-MAX, probíhá za zcela běžného provozu a v každodenních podmínkách. Jejím cílem je určit podmínky, za kterých by byl možný masový rozmach elektromobilů coby naprosto spolehlivých dopravních prostředků pro každodenní městské a příměstské ježdění. Důraz je tak kladen na praktičnost a aplikovatelnost elektrického pohonu v konkrétních podmínkách Kolína nad Rýnem, posléze však i dalších německých či evropských měst. Ačkoliv je studie jako taková velmi komplexní a zdaleka se jí neúčastní pouze Ford, za hlavní aspekty výzkumu je možné považovat:

  • možnosti rozšíření a vylepšení dobíjecích míst
  • maximalizace využití obnovitelné energie
  • možnosti sdílení a půjčování vozů za účelem snížení nákladů a nároků na prostor
  • využití elektromobilů pro účely taxislužby
  • možnosti spolupráce s MHD, případně použití elektromobilů přímo MHD
  • veřejné mínění ohledně elektromobilů (názory za použitelnost, ochotu do těchto prostředků investovat apod.)
  • bezpečnostní výhody a nevýhody elektrických vozů

Na projektu za více než 13 milionů Eur se podílí automobilky, vzdělávací instituce, konzultantské firmy a mnoho dalších

Studie “colognE-mobil” má celkový rozpočet 13,2 milionů Eur a podílí se na něm mimo automobilku Ford dalších 11 partnerů z veřejné i privátní sféry. Je např. o Rýnskou energetickou společnost, magistrát města Kolín nad Rýnem, Univerzitu v Duisburgu, několik společností zajišťujících městskou hromadnou dopravu, společnost Energiebau zabývající se solárními technologiemi, kolýnská taxislužba Taxiruf a řada dalších. Projektu se účastní hned 66 vozů, z nichž 17 dodala společnost Ford. Jde právě o elektrické C-MAXy plug-in hybrid, oblíbené již přes rok v USA.

C-MAX v plně elektrické verzi bude k dostání již příští rok. Mondeo pravděpodobně o rok později

Evropští zákazníci se na pultech autosalonů mohou těšit na nový C-MAX plug-in hybrid již příští rok. Půjde tak po elektrickém Focusu o druhý sériově vyráběný plug-in hybrid Ford v Evropě. Počítá se však i s uvedením plug-in verze nového Mondea, evropské verze v Americe oblíbeného a oceňovaného modelu Fusion Energi. Ten by se mohl představit přibližně za rok a půl a přivezl by s sebou kromě veškerého komfortu, bezpečnosti a skvělých jízdních vlastností i spotřebu odpovídající ekvivalentu méně než 2,5 litrů na 100 kilometrů.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016