large_mustangthunder
Počítejte s Fordem

Ford vytvořil k příležitosti 60. výročí slavné americké letky Thunderbirds unikátní Ford Mustang

 
large_mustangthunder

Zcela jedinečný Ford Mustang vytvořila detroitská automobilka k příležitosti oslav šedesátého výročí vzniku slavné jednotky amerických vzdušných sil Thunderbirds. Vůz je zcela jedinečný, žádný jiný takový exemplář vyrobený nebude. Půjde tak o absolutní raritu a zároveň první Mustang modelového roku 2014 s VIN kódem 0001.

Vůz půjde do aukce, výtěžek bude věnován na podporu letectví v USA

Zcela unikátní Ford Mustang nebude na prodej. Minimálně ne standardní cestou. Stane se totiž předmětem dražby, jejíž výtěžek půjde na podporu mladých letců a letectví všeobecně. Příjemcem totiž bude asociace Young Eagles, která nabízí např. cvičné a vyhlídkové lety pro budoucí piloty, financuje jejich výcvik apod (za posledních 20 let prošlo výcvikem či testovacími lety u Young Eagles více než 1,5 milionu lidí). Dle odhadů by se unikátní Mustang s designovými prvky připomínající bojový letoun mohl prodat za zhruba půl milionu dolarů. To je asi dvacetinásobek ceny, na které nový Mustang startuje.

Mustang byl zrozen z letadla. Nikoliv z koně

Slavný Ford Mustang si celá řada lidí spojuje s legendárním divokým koněm. Ten však inspirací pro vznik sportovního vozu nebyl. Mustang byl totiž pojmenován po slavném bojovém letounu P-51 Mustang, který spatřil světlo světa za Druhé světové války a v řadě armád sloužil ještě do 80. let. Mimochodem, historicky první afroamerická vzdušná jednotka létala právě na Mustangu.

Automobilka Ford má s letectvem mnoho společného

Jak říká Edsel B. Ford II, člen dozorčí rady automobilky Ford, “odhodlání a perfekcionismus slavných Thunderbirds jsou vlastnosti, kterých si považujeme i u Fordu. Mustang v unikátní edici Thunderbirds jsme se tak snažili vytvořit tak, aby co nejlépe kontrastoval věhlas slavné letky a inovativní přístup k designu a konstrukci automobilů, kterého se držíme u Fordu. Výsledkem je jedinečný design, který překvapí prvky, na které jsme zvyklí u bojových letounů. Za zmínku pak stojí třeba i kompletně prosklená střecha. Podobně jako u legendárního P-51 Mustang tak budete mít i v tomto unikátním “oři” neutuchající pocit svobody a nebe nad hlavou.

U vývoje voze byla řada renomovaných výrobců

Nový a zcela unikátní Mustang edice Thunderbird v sobě nekombinuje pouze to nejlepší, co může nabídnout Ford. Brzdy například dodala slavná firma Brembo, podvozek se pyšní nespočtem prvků od Ford Racing. Prvotřídně zpracované sedačky od renomované firmy Recaro pak na bočním vedení nabídnou vyšité symboly slavné americké letky. Nový majitel, kterému během aukce vůz připadne, tak získá naprosto jedinečnou kombinaci hrubé síly, elegance, stylu a smyslu pro historii. Jízda v Mustangu Thunderbirds tak bude doslova nadpozemský zážitek. Otázkou ale samozřejmě zůstává, zda jej nový majitel raději neukryje do soukromé sbírky či do automobilového muzea.

Ford a letectví spolupracují dlouhodobě

Mustang Thunderbird je sice naprosto jedinečný, jelikož se vyrobí pouze v jednom jediném exempláři. Charitativní spolupráce mezi Fordem a Young Eagles však není ničím novým. Již od roku 2008 totiž Ford každoročně dodává zcela speciální vozy, které pak, podobně jako Thunderbird, jdou do aukce, jejíž výtěžek připadá Young Eagles. V roce 2008 například vytvořili u modrého oválu Mustang AV8R, který byl navržen na základě stíhačky F-22 Raptor. Vůz se vydražil za půl milionu dolarů. O rok později pak přišli inženýři Fordu s Mustangem AV-X10 přezdívaným jako Dearborn Doll. Ten byl vytvořen coby připomínka slavného bojového letounu z Druhé světové války. V roce 2010 pak spatřil světlo světa Mustang SR-71 Blackbird, u jehož vývoje byl kromě legendy amerického motorsportu Carolla Shelbyho i dlouholetý pilot legendárního bitevníku P-51 Jack Roush. Blue Angels Mustang, který se dražil v roce 2011, pak měl připomínat sté výročí vzniku amerického námořního letectva, loňský speciál pak vznikl na počest Tuskegee Airmen, historicky první afroamerické letky v rámci armády Spojených států.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016