Matthew Wilson - Ford Fiesta R5
Počítejte s Fordem

Nová Fiesta R5 získala homologaci. Od teď ji budeme v rally vídat stále častěji

 
Matthew Wilson - Ford Fiesta R5

Thierry Neuville, který standardně závodí s Fiestou WRC v rámci nejvyšší soutěže, se mimo klasifikaci představil s novou Fiestou R5 na Ypres Rally. Pro Neuvilla, který mimo to startoval v pozici předjezdce, neměla jeho účast v podstatě žádný význam. Pro Fiestu R5 však byla Ypres Rally velkou událostí. 1. července 2013 totiž obdržela oficiální homologaci, díky které je s ní nyní možné regulérně závodit v rámci bodovaných podniků.

Během Ypres Rally Fiesta šlapala na 100%

Jak řekl sám Neuville po odkroucení si Ypres Rally, “bylo to opravdu pěkné, všechno šlo dobře a auto je konkurenceschopnější ve srovnání se starými S2000. Jsem šťastný a spokojený s naším výkonem. Začali jsme hodně tlačit na posledních dvou zkouškách, během celého víkendu jsme neměli jediný problém a auto se řídilo bez problémů.” Snad tedy bude nová erpětka od Fordu excelovat stejnou spolehlivostí a zarputilostí, jako tomu bylo na Ypres Rally, a osvědčí se jako více než právoplatný nástupce Fiesty S2000. První ostrá zkouška, kdy se s Fiestou R5 pojede v rámci klasifikovaného klání, přijde už zanedlouho ve Finsku. Zde by se erpětek mělo představit hned pět. Nejlepší umístění se bude asi očekávat od Velšana Evanse, ani další jezdci na Fiestě R5 (Barrable, Kruuda, Ketomaa, Brynildsen) však rozhodně do Finska nepřijedou jen kochat se zdejší krajinou.

Kategorie R5 je dost možná budoucností rally

Pokud dumáte nad tím, v čem spočívají rozdíly mezi kategorií R5 a končící S2000, vězte, že hlavní změnou je již samotná nová koncepce závodění v rally. Vozy R5 totiž mají, mimo jiné, předepsané větší servisní intervaly a pyšní se trvanlivějšími komponenty než předchozí S2000. Závody rally by tato změna filozofie měla zlevnit a také učinit ekologičtější. Díky moderním technologiím však vozy R5 rozhodně nebudou, jak by někdo mohl namítnout, polozávodní polospeciály. Stále jde o čistokrevně soutěžní vozy, se kterými se bude soutěžit o body, tituly ale také přízeň fanoušků a sponzorů.

Fiesta R5 bude jezdit i v Čechách

Novinka ze stáje M-Sportu se představí i v rámci české rally. Dost možná se tak stane už v rámci nadcházející Rally Bohemia. Již na konci června si totiž jeden exemplář z Anglie přivezl Jan Sýkora. Zda bude jediný, kdo s ní zahřeje asfalt českých okrsek, je otázkou. V zákulisí se totiž hovoří až o dalších dvou kusech.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016