Matthew Wilson - Ford Fiesta R5
Počítejte s Fordem

Ostrý start Fiesty R5 se blíží. Šoférovat ji bude Elfyn Ewans ve Finsku

 
Matthew Wilson - Ford Fiesta R5

Fiesta R5 bude prvním vozem této kategorie, který se představí v rámci MS v rallye. Za volant usedne nadějný welšský pilot Elfyn Ewans, který možnost několika startů v rámci prémiového MS v rallye dostal za vítězství ve WRC Academy. S vozem bude startovat na konci července ve Finsku.

M-Sport již registruje řadu objednávek

Ewansova Fiesta R5 určitě nebude jediná, která se v nejbližší době představí při závodech MS v rallye. Britský M-Sport již totiž ví téměř o dvou desítkách závazných objednávek. S Fiestou R5 se tedy nejspíše budeme setkávat poměrně často.

Kategorie R5 by měla zlevnit rally

Vozy kategorie R5 jsou koncipovány jako nástupci třídy S2000. Jejich velkou výhodou by však měl být mnohem levnější provoz. Díky tomu se dá očekávat příliv většího množství soukromníků a menších týmů, a to i do prestižních a ostře sledovaných závodů WRC. Nižší náklady na provoz ve srovnání s S2000 mají vozy R5 zejména díky komponentům s delší životností. Zcela reálné tak je zkrácení nutných servisních intervalů. Jeden servisní cyklus by se mohl protáhnout až na pět tisíc soutěžních kilometrů, což je neporovnatelně více než u kategorie WRC.

Některé technické specifikace zůstaly jako u S2000. Došlo však k řadě změn

Aby bylo možné závodní speciál považovat za vůz kategorie R5, musí být, mimo jiné, splněny následující podmínky:

  • pohon 4×4
  • 32mm restriktor
  • motor o objemu 1.6 litru
  • maximální tlak turbodmychadla 2.5 baru
  • pětistupňová sekvenční převodovka
  • zavěšení McPherson

Zdroj foto: nfsplanet.pl


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016