2015-ford-mustang-01
Počítejte s Fordem

Ford Mustang zanedlouho oslaví padesátiny. Nová generace přijede i do Evropy

 
2015-ford-mustang-01

Kultovní sporťák Mustang, který spatřil světlo světa v polovině 60. let, je již řadu let živoucí legendou. Zcela jistě však ne dožívající. I po půl století existence má co nabídnout. A zdaleka to není jen image a s ní související pocit svobody, mládí a nadšení.

Mustang míří do velmi exkluzivního klubu

Jen hrstka vozů se může pyšnit tím, že se nepřetržitě vyrábí už půl století či více. Již zanedlouho se mezi ně nově zařadí i Mustang. A to ne jako vetchý stařec nýbrž jako energetický a charismatický mladík, který stále dokáže oslnit milovníky sportovních vozů napříč generacemi. Chystá se totiž úplně nová verze tohoto “oře”. Pod kapotou bude kromě klasické atmosféry také několik motorů z řady EcoBoost a revoluce se plánuje i po stránce designu. Retro design ve stylu 60. let má být nahrazen oblíbeným a aerodynamickým exteriérem v duchu kinetického designu.

50 vybraných společností vyrobí k výročí limitované série svých produktů

Padesáté jubileum modelu Mustang nebude zdaleka slavit jen Ford. Další padesátka společností, mimo jiné např. legendární výrobce kožených bund Schott, připraví omezené série svých produktů s tradičním logem cválajícího koně, ke kterému přibude jasný a jednoznačný dovětek “50 YEARS”. Vzhledem k tomu, že těchto pět desítek selektovaných firem se bude zaštiťovat oficiálním logem, může se Ford zaručit i za kvalitu těchto produktů. Mimochodem slavná firma Schott, která oblékala takové hvězdy jako Marlon Brando, James Dean či třeba Bruce Springsteen, slaví letos rovných sto let od svého založení. A jak tvrdí Jason Schott na adresu Fordu, “nedokázal bych si představit lepšího partnera pro oslavu našeho výročí.”

Mustang byl pojmenován podle letadla, nikoliv koně

Kolem samotného pojmenování legendárního modelu s modrým oválem ve znaku koluje jistý všeobecně rozšířený mýtus. Mustang totiž nebyl pojmenován podle divokého koně – a to i přes své logo, které toto slavné zvíře zobrazuje – nýbrž podle bojového letadla P-51 Mustang. Ten se představil, mimo jiné, za Druhé světové války či v Koreji. Po jeho nahrazení modernějším P-86 byla řada těchto okřídlených Mustangů přestavěna pro civilní použití. Ještě dlouho je pak v oblacích dále proháněli letečtí akrobaté či nadšenci, některé kusy skončili v muzeích a soukromých sbírkách.

Nový Mustang přijde o tuhou zadní nápravu a bude se oficiálně prodávat i v Evropě

Nová generace Fordu Mustang, která by se měla oficiálně představit již příští rok, bude v mnohém revoluční. Klasickou tuhou nápravu nahradí koncepčně modernější multilink, díky čemuž bude mít Mustang lepší jízdní vlastnosti i na evropských okrskách. Pod kapotou najdeme moderní a úsporné EcoBoosty, ten základní pak bude mít pouhé čtyři válce. Výkon 250 koní se může zdát na legendární sportovní vůz lehce nedostatečný, díky nižší hmotnosti vozu však s vaším bujným ořem slušně zamává i on. Přitom si v běžném provozu neřekne o více než 10 litrů benzínu na 100 km. No a pro milovníky pořádného výkonu máme také dobrou zprávu. Silné šestiválce a osmiválce samozřejmě nezmizí.

Zdroj foto: www.mustangsdaily.com


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016