Henry-Ford-1863
Počítejte s Fordem

Ford věnoval Smithsonovskému institutu půl milionu dolarů. Chce podpořit inovace

 
Henry-Ford-1863

Společnost Ford Motor Company se rozhodla darovat přesně půl milionu dolarů americkému Smithsonovskému institutu. Peníze půjdou na účet Lemelsonova centra pro vynálezy a inovace, které je součástí Národního muzea americké historie, a bude z nich financováno rozšíření programu Spark!Lab . Ten má v dětech odhalit a podporovat jejich talent tvořit, vynalézat a pracovat v týmu. Dotace přichází v roce, kdy uplyne kulatých 150 let od narození Henryho Forda.

Inovace jsou základem pokroku

Jak říká pravnuk zakladatele značky Ford Edsel B. Ford, který sedí v radě Smithsonovského národního muzea pro letectví a vesmír, “můj pradědeček dobře věděl, jak zásadní a užitečný může být inovační proces.” Dodává pak, že společnost Ford “je pyšná, že může podpořit takové programy, jako je Spark!Lab, které rozvíjejí kreativní schopnosti dětí, aby se mohli stát novou generací amerických inovátorů.” Pokud vás zajímá, co že to ten Spark!Lab vlastně je, jde o jakýsi workshop, ve kterém se kombinují jak matematika, fyzika či třeba chemie tak umění, hudba nebo sociální interakce. Cílem je poskytnout dětem prostředí, kde mohou bádat a osvojovat si řadu užitečných dovedností, a to jak samy tak v doprovodu rodičů.

Ford se Smithsonovským institutem spolupracuje už 40 let

Ford se nerozhodl Smithsonovskému institutu peníze věnovat náhodou. Spolupracuje s ním totiž už od 70. let. Podpora výzkumu a kreativity totiž byla centrem fordovské filozofie v podstatě již v dobách Henryho Forda. Letos se automobilka rozhodla podpořit jednak rozšíření již existující Spark!Lab v Národním muzeu americké historie ve Washingtonu D.C. ale také vybudování tří úplně nových Spark!Labů. Kde přesně to bude, zatím zveřejněno nebylo, určitě však půjde o prostory některého z muzeí, které podporují výstavbu národní sítě laboratoří Spark!Lab. Jak říká Jim Vella, šéf dotačního oddělení společnosti Ford, “tento program ztělesňuje inovativního ducha, který stál u zrodu společnosti, kterou Henry Ford vybudoval a je nám ctí jej podporovat.”

Nová technologická řešení vždy hnala Ford kupředu

Ať už jde o pohyblivou montážní linku využívanou při výrobě slavného modelu T nebo nejmodernější hybridní technologie, automobilka Ford byla vždy v čele, co se týče technologického vývoje směřujícího k masovému rozšíření automobilů mezi běžné lidi. Tak jako ve dvacátých letech si i řadový Američan mohl koupit svůj model T, tak i dnes si může téměř každý koupit moderními technologiemi nabitý elektromobil či hybrid. Jak říká Ziad Ojakli, viceprezident automobilky pro vztah s veřejností: “Inovativní duch byl vždy součástí naší DNA, ve všem, co děláme, vzdáváme hold dědictví Henryho Forda.”

Mobilní Spark!Lab se objeví i u stánku Fordu v rámci Washingtonského autosalonu

Na Washingtonském autosalonu se objeví mobilní ukázková verze Spark!Labu. Děti i se svými rodiči si tak u fordovského stánku budou moci zkusit např. navrhnout vůz budoucnosti podle svých potřeb, poznají světlé i stinné stránky inovačního procesu anebo si díky speciálním mramorům budou moci složit hudbu či vytvářet různé zvuky.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016