fordmagazin-svedska-rally-09
Počítejte s Fordem

Švédskou rally vyhrál překvapivě Ogier. Ze sedmého místo se radoval Martin Prokop

 
fordmagazin-svedska-rally-09

Poměrně nečekaně skončil letošní ročník rallye ve Švédsku. Pro prvenství si dojel Sebastien Ogier, druhý byl s téměř třičtvrtěminutovým mankem Sebastien Loeb, třetí byl Ostberg na Fiestě WRC. Velmi slušně se umístil i Martin Prokop. Zasněžené tratě jej nepřekvapily a nakonec bral krásné sedmé místo.

Čekal se další Loebův triumf

Úřadující světový šampion byl hlavním favoritem závodu, nakonec však prvenství nevybojoval. V neděli ráno sice Loeb vyhrál tři rychlostní zkoušky, z Ogierova náskoku však stáhl pouze pět vteřin. I o těchto pět vteřin jej však Ogier později obral a favorizovaný Francouz už jen bránil druhé místo. A to se mu povedlo s přehledem. Třetí Ostberg na Fiestě byl totiž až 42 vteřin za ním.

O třetí místo se rval Ostberg s Latvalou

Dva bývalí kolegové od Fordu se utkali o bronzovou pozici. Zápas to byl až do poslední chvíle mimořádně vyrovnaný, vždyť např. ve třetí etapě zajeli oba jezdci zcela totožný čas. Nakonec byl však úspěšnější Nor, Latvala se ale zase může radovat z druhého místa v Power Stage. Nutno ovšem dodat, že se Latvala se svým VW Polo trápil a svůj výsledek, i vzhledem k loňskému vítězství, považoval za zklamání. Nesedělo mu totiž nastavení vozu. Tyto problémy naopak vůbec neřešil Ogier. Ten již se svým vozem najezdil tisíce testovacích kilometrů a dobře ví, co mu sedí a co si s vozem může dovolit.

Fordu se ve Švédsku docela dařilo

V první desítce závodníků měl Ford zastoupení hned šestkrát. Kromě třetího Ostberga pak na pátém místě skončil Neuville, na šestém Haninnen, sedmou příčku si vydobyl Martin Prokop, na osmém a devátém místě dojely další dvě známé tváře značky Ford, Solberg a Novikov, 10. příčka připadla Al-Rahjimu. Nedařilo se Wilsonovi, který za volantem Fiesty WRC nahradil nemocného Al-Attiyu. Skončil sedmadvacátý. Kromě Martina Prokopa Švédskou rally dokončil ještě další Čech, Martin Hudec. Ten si se svým Mitsubishi dojel pro 31. místo.

Video: Martin Prokop na trati ve Stampetorpetu (Norsko)

Ogier je teprve druhým neskandinávským jezdcem, který ve Švédsku dokázal triumfovat

Švédská rally je docela specifická v tom, že se ji zatím podařilo vyhrát pouze dvěma jezdcům, kteří nepochází ze Skandinávie. A shodou okolností v obou případech šlo o Francouze. Kromě Ogiera, který vyhrál letos – mimochodem jde o první vítězství týmu VW – dokázal být ve Švédsku nejlepší ještě Loeb. Všichni ostatní byli Švédové, Norové či Finové.

Martin Prokop jel opět s chladnou hlavou. A zase se mu to vyplatilo

Sedmé místo si sice závodník Jipocaru vydobyl jen díky chybám svých soupeřů, i tak ale jel velice solidně a úspěšně se vyvarovával chyb. To se ne zcela podařilo např. Novikovovi, který svůj vůz otočil na střechu (i tak ale nakonec zvládl dojet devátý), havaroval pak ale třeba i Sordo. Sollberga, který nakonec dojel osmý, trápili pro změnu technické potíže. Svým defenzivním stylem tak Prokop, zdá se, dokáže zavařit i technicky vyspělejším jezdcům s mnohem kvalitnějším zázemím, což ostatně dokázal již před pár týdny v Monte Carlu.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016