012813announcement_large
Počítejte s Fordem

Ford, Daimler a Nissan spolu začnou vyvíjet finančně dostupný vůz na vodíkový pohon

 
012813announcement_large

Automobilky Ford, Daimler a Nissan se v 28. ledna 2013 v japonské Yokohamě dohodly na vzájemné spolupráci při vývoji prvního masově dostupného vozu na vodíkový pohon. Tento vůz, který se bude mimo jiné pyšnit nulovými emisemi, by mohl být představen již za 5 let.

Vodík je stále vizí budoucnosti. Ta se však nezadržitelně blíží

Spolupráce tří automobilek má hlavní cíl urychlení, zjednodušení a zlevnění vývoje prvního běžně dostupného vozu na vodíkový pohon. Každá se smluvních stran plánuje na financování vývoje participovat stejným dílem, jeho výsledky pak budou využity pro vytvoření společné platformy, která umožní distribuci vodíkových článků i do běžně dostupných vozů.

Vodíkové technologie již fungují řadu let. Problémem je však vysoká cena

Řada automobilek již svůj vodíkový prototyp představila. Kromě neexistence infrastruktury, která by tento alternativní pohon podporovala, však od masivního rozšíření odrazuje i astronomická cena. Ta je ve srovnání s běžným benzínovým vozem mnohonásobná. Ford, Daimler a Nissan by však chtěli společně využít své know-how – automobilky již dohromady strávily nad vývojem vodíkových vozů 60 let a jejich prototypy najely více než 10 milionů testovacích kilometrů – a usilovat o vývoj cenově dostupných vozů poháněných vodíkem a kyslíkem, produkujících nulové emise.

Jak vodíkový vůz funguje?

FCEV vozidla (fuel cell electric vehicle) se pohybují díky elektřině generované přímo ve vozidle elektrochemickou reakcí mezi vodíkem uloženým ve vysokotlaké nádobě a kyslíkem ve vzduchu. Jediným vedlejším produktem této reakce je pak pára a teplo. Neuvolňují se žádné těžké kovy, žádné pevné částice ani nic podobného. Jedná se tak o mimořádně ekologický způsob pohonu, který bude zcela jistě hrát hlavní roli ve snižování závislosti na neobnovitelných zdrojích paliva a při ochraně životního prostředí.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016