FordAtlasConcept_570
Počítejte s Fordem

Ford Atlas Concept aneb vize pick-upu budoucnosti

 
FordAtlasConcept_570

Koncepční model Ford Atlas, který detroitská automobilka před pár dny představila, by měl ukázat, jakou trajektorii nabere vývoj v oblasti užitkových vozů a pick-upů. Kromě moderního, robustního a přitom atraktivního designu nabízí Ford Atlas chytré technologie, úsporné motory EcoBoost nové generace ale také prvky týkající se praktické stránky vozu.

Již 36 let je Ford F-150 nejprodávanějším pick-upem v Americe

Ford Atlast Concept, který více či méně vychází z oblíbeného modelu F-150, sice představuje moderní koncepci užitkového vozu pro 21. století, nijak se ale nestydí za svou historii. Zůstala mu výrazná přední chromovaná maska a robustní vzhled ve stylu Built Ford Tough podtrhují i dělená dvoukomorová přední světla, obrovský rozvor či vysoké podběhy.

Pod kapotou Fordu Atlas bude úsporný a energický agregát z řady EcoBoost

Ford pravděpodobně připraví pro Atlas i klasický velký atmosférický osmiválec bez přeplňování. Hlavní pohonnou jednotkou bude ale zcela jistě šestiválec EcoBoost. Ten by měl nabídnout spotřebu kolem 10 litrů a přitom velice slušný výkon a zrychlení. Ford tak chce dokázat, že i velký těžký pick-up dokáže jezdit ekonomicky a nemusí nutně, jak se říká, žrát i trávu u silnice. Když se k úsporné jednotce navíc přidají, jak je u Fordu tradicí, skvělé jízdní vlastnosti na silnici i v terénu, bude Atlas dost možná volbou číslo jedna pro nespočet rancherů, lesníků, živnostníků či všeobecně obyvatel odlehlejších a drsnějších končin v rámci (nejen) Kanady.

Ford Atlas nedělá kompromisy z hlediska praktičnosti a užitné hodnoty

I přes moderní design a řadu technických vychytávek zůstane Ford Atlas stejně zaměřen na praktické využití jako jeho současný kolega, model F-150. V rámci zavazadlového prostoru např. přibyla řada úchytů a popruhů, které umožní ještě snadnější fixaci nákladu. Za zmínku navíc stojí několik zástrček přímo v zavazadlovém prostoru, které je možné použít pro celou řadu nástrojů a činností. Je tak možné připojit třeba sekačku, elektrickou pilu apod.

Pokud jde o interiér, ten je sice elegantní a stylově řešený, nechybí ale bezpočet odkladných míst a přihrádek, velkou výhodou jsou pak i tlačítka, která je možné obsluhovat i v rukavicích. Již řadu let je u těchto vozidel standardem extra odolná povrchová úprava kůže jak na sedadlech tak v interiéru, která minimalizuje poškození vzniklé hrubším zacházením a prodlužuje tak životnost vozu. Sedadla jsou navíc lehce omyvatelná a nezanechávají mapy.

Řada technologických vychytávek dělají z Fordu Atlas mimořádně vyspělý vůz

Klíčovým srdcem Atlasu bude šestiválec EcoBoost se systémem Auto Start Stop. Ten automaticky zhasne motor pokaždé, kdy se vůz z nějakého důvodu zastaví (v zácpě, na přejezdu atd.). V případě že ale vůz táhne přívěs, systém se sám deaktivuje. K úspornosti vozu ale přispívá i řada dalších prvků. Aktivní příklop přední masky zůstane otevřený vždy, když motor potřebuje chladit. To se týká např. městského provozu či provozu za horkých letních dnů. Pokud ale vůz žádné velké chlazení nepotřebuje – typicky při konstantní rychlosti na dálnici – příklop se zavře a zlepší tak aerodynamiku vozu. V podstatě totožným způsobem fungují i příklopy kol – ty jsou při nízkých rychlostech taktéž otevřené, při jízdě po dálnici se ale automaticky uzavřou – nebo stupačky. Ty jsou samozasouvací, což opět snižuje aerodynamický odpor a tím pádem i spotřebu vozu.

Bude se Atlas vyrábět i sériově?

Pravděpodobně ano. Otázkou ale je, zda mu zůstane pojmenování, anebo zda tento koncept nebude přeformulován spíše do budoucích generací modelu F-150. Vzhledem k tomu, že je však trh s pick-upy v Americe velice populární a Ford na něm již desítky let udává tón, zcela jistě nezůstane Atlas jen jako zapomenutá vize, která by se nedokázala prosadit na trhu.


Diskuze

  • Petr Balous

    Krasny a užasný ,doufám že se bude prodávat i u nás.


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016