ford-fiesta-2013-06
Počítejte s Fordem

V případě nehody kdekoliv v Evropě vám nová Fiesta sama zavolá záchranáře

 
ford-fiesta-2013-06

Řada z nás cestuje do zahraničí. Věříme při tom, že k žádné mimořádné události (zranění, autonehodě apod.) nedojde. Ne vždy se však takováto přání vyplní. Bohužel se často stává, že, pokud už k nějaké nehodě dojde, máme tendenci jednat iracionálně a zmateně. A co víc, dost možná bychom ani nebyli schopní zavolat na místní linku první pomoci. A právě tento problém dokáže vyřešit nová funkce v rámci systému SYNC.

Jste v bezpeční kdekoliv v Evropě

Ford již v rámci systému SYNC funkci automatického nouzového volání nějakou dobu nabízí. Ovšem až nyní je tento systém plně použitelný v rámci celé Evropy. Je úplně jedno, zda se vám karambol přihodí v Portugalsku či v Norsku. Nová Fiesta je schopna v obou těchto jazycích vyslat nouzové volání na místní záchrannou službu. V něm uvede souřadnice GPS, podle kterých zároveň vychází při volbě vhodného jazyka. Pokud tedy dojde k vážné nehodě s těžkým zraněním na nějakém odlehlém místě beze svědků, dost možná vám právě tato funkce zachrání život.

Jak přesně systém funguje?

Funkce nouzového volání se aktivuje při každé nehodě, kde reálně hrozí zranění posádky. Typicky jde buď o aktivaci airbagů nebo nouzové odpojení přívodu paliva. Systém však nekoná ihned. Naopak dá posádce nějaký čas, aby funkci automatického nouzového volání vypnula (v případě, že se nikomu nic nestalo a záchranáře není nutné volat). Pokud však posádka nereaguje, systém se okamžitě spojí s místní linkou 112 a navede záchranáře k místu nehody. V případě, že je někdo ve voze při vědomí a schopen komunikace, systém jej automaticky spojí s operátorem tísňové linky. Nezbytné je ovšem, aby měl dotyčný – tj. kterýkoliv člen posádky, ne nutně řidič – připojený mobilní telefon přes Bluetooth. Ke komunikaci se záchranáři totiž SYNC použije právě tento telefon, žádný další přijímač ve voze není.

Ford aktivně spolupracuje se záchrannou službou

Automobilka Ford poskytuje záchranářům online podporu týkající se toho, jak systém nouzového volání funguje. Je to proto, aby při konkrétním hlášení již dopředu věděli, co se nejspíše stalo, kdo jim vlastně volá apod. Tato online informační služba je dostupná v několika jazycích, existuje tak solidní pravděpodobnost, že se s ní dříve či později operátoři a záchranáři jako takoví seznámí.


Diskuze

  • Zuzi Pawelská

    Docela šikovná věc tady ta služba. Osobně bych se ještě přikláněl k nějakému systému, jak vyfiltrovat hovádka mezi asistenčními službami. Protože sviňáků, kteří se snaží zneužít toho, že je někdo v šoku po nehodě, je fakt až příliš. 

  • Zuzi Pawelská

    * Přikládněla ;-) Jinak vcelku šikovnou službu poskytuje jedno vrakoviště kousek od OV, které nabízí vcelku levné náhradní díly a ekologické likvidace vraků. http://www.autovrakovisteford.cz/


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016