2013-Ford-Explorer-Sport-Front-Side
Počítejte s Fordem

Ford slaví úspěchy na ruském trhu. Oblíbený je zejména Focus, Mondeo a Transit

 
2013-Ford-Explorer-Sport-Front-Side

Ať už si to chceme přiznat či nikoliv, ruský trh je pro řadu firem vysoce perspektivní. Výjimkou nejsou ani automobilky. Ačkoliv v rámci Evropy prodeje klesají a firmy jsou nucené omezovat výrobu a propouštět, Rusko je, včetně své evropské části, zcela jiná kapitola. Auta se zde hojně prodávají i přes současnou krizi, Ford např. zaznamenal u některých modelů nárůst i ve stovkách procent.

Nejvíce boduje Focus

Focus je v Rusku jednoznačně nejoblíbenějším modelem značky Ford. Za rok 2012 se jej prodalo přes 92 000. Na druhém místě je pak Mondeo (asi 15000 vozů) následované Transitem se zhruba 11 000 vozy. Za zmínku stojí ještě SUV Kuga (4200 kusů), ostatní modely se prodávají spíše sporadicky. Za zmínku ale stojí velké SUV Explorer. Tomu se oproti loňskému roku prodeje zvýšily o ohromných 313 %, z necelých 500 kusů v roce 2011 na více než 2000 kusů o rok později.

Fiestu Rusové nechtějí

Bohuže ne všechny modely jsou na ruském trhu úspěšné. Propadákem je Fiesta. Té se prodalo pouhých 970 kusů (to je téměř 100krát méně než Focusu), vůči roku 2011 navíc prodeje spadly o téměř 40 %. Důvodů pro neúspěch tohoto modelu je několik. Jednak Rusové všeobecně bohatnou a mohou si dovolit větší vozy, vzhledem k poměrně drsným podmínkám na ruských silnicích, kde jsou nehody na denním pořádku, se ale hlavně řada zdejších motoristů raději spolehne na větší vozy. Dalším důvodem může být cena paliva. Ta v Rusku, narozdíl od kontinentální Evropy, není tak vysoká, a proto ufinancovat provoz většího vozu není až takový problém.

Dařilo se SUV: Ford Kuga je v Rusku hitem, oblíbený je i Explorer

Oproti loňskému roku se mimořádně dobře prodávalo SUV Kuga. Je prodeje se zvýšili o celých 45 % a s největší pravděpodobností výrazně porostou i v příštím roce. Pověstným skokanem roku je však velký model Explorer. Toto luxusní SUV, které se však neztratí ani ve středně těžkém terénu, zaznamenalo mamutí nárůst v prodejích, o více než 300 %. Popularita SUV vozů na ruských silnicích není nikterak překvapivá. Každodenní kalamity v zimním období a silnice ve špatném stavu ke koupi odolnějších vozů s pohonem všech kol opravdu vybízejí a, jak se zdá, Rusové tuto výzvu přijímají.

Svou roli hraje i místní továrna

Na rostoucí popularitu vozů Ford má jistě vliv i existence továrny ve městě Elabuga v Tatarstánu. Zde Ford společně s partnerskou firmou Sollers vyrábí modely Transit, Kuga a Explorer. Ne náhodou jsou tak tyto tři modely největšími skokany v rámci prodejů ve srovnání s minulým rokem.

Zvyšuje se i počet a kvalita dealerství

Ford má v současné době v Rusku 120 oficiálních dealerství v 79 městech. Jen v posledním kvartálu minulého roku se otevřely nové salony v následujících městech: Moskva, Vologda, Saratov, Byjsk a Rjazan. I v příštím roce však plánuje Ford otevřít nová zastoupení. Kde přesně k tomu dojde, však zatím není jasné.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016