1226_3dprint
Počítejte s Fordem

Ford je průkopníkem v oblasti 3D tisku

 
1226_3dprint

Automobilka Ford byla vždy známá pro svůj vztah k inovacím a moderním technologiím. Jedním z důkazů je i fakt, že je Ford v rámci automobilového průmyslu průkopníkem v oblasti navrhování autodílů pomocí 3D tisku. Ten výrazně redukuje náklady na vývoj, šetří čas ale hlavně umožňuje inženýrům vyzkoušet během krátké doby obrovskou spoustu technických řešení.

3D tisk již byl úspěšně použit v praxi

Řada komponent na novém šestiválci EcoBoost, kterým je osazen Ford Transit pro americký trh, vznikla pomocí pískového 3D tisku. Jde např. o výfukový systém, filtrační adaptér, klec diferenciálu, či zadní nápravu. Kromě 3D tisku jako takového bylo při návrhu těchto komponent využito i řady dalších technologií, např. laserového spékání, stereolitografie apod.

Využití moderních technologií vzbuzuje podnikatelského ducha

Jakkoliv se to může zdát úsměvné, využití inovativních technologií při projektování má jednu obrovskou výhodu. Během velice krátké doby je inženýr schopný vyzkoušet řadu potenciálních řešení, přičemž se nemusí bát, že by případné chybné řešení způsobilo škody. A hlavně, technikové z vývojového centra mají možnost probudit v sobě kreativitu. Dost možná totiž, ať už čirou náhodou či systematicky, narazí na skutečně mimořádné technické řešení, které dokáže společnosti jako takové ušetřit čas i náklady.

I drobnosti hrají roli

Díky pískovému 3D tisku jsou vývojáři schopni během chvilky otestovat stejnou koncepci v mnoha drobných alternativách. Díky tomu jsou během krátkého času s to přijít s tím skutečně nejlepším technickým řešením konkrétního problému. Vzhledem k tomu, kolik automobilky do vývoje nových technologií a modelů musí investovat, je masivní zavedení 3D tisku jedním ze způsobů jak zvýšit konkurenceschopnost, tržby, kvalitu vozů ale také cenu pro koncového spotřebitele.

Které další díly byly navrženy pomocí pískového 3D tisku?

3D tisk není žádnou experimentální technologií. Pomocí něho spatřily světlo světa mj. převodová skříň, regulátor tahu či skříň převodovky u modelů C-MAX a Fusion Hybrid vyráběných ve Van Dyke u Detroitu. V podstatě celý čtyřválec EcoBoost v modelu Escape vznikl pomocí 3D tisku, u velkého SUV Explorer pak byl tímto způsobem navržen rotor brzdové soustavy. Velký pick-up Ford F-150 pak má 3D tiskem navrženou výfukovou soustavu.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016