2013-Ford-F150-SVT-Raptor-Live-01-640x424
Počítejte s Fordem

Ford F-150 SVT Raptor: ostrý pick-up, jehož popularita roste krize nekrize

 
2013-Ford-F150-SVT-Raptor-Live-01-640x424

Ke konci roku 2012 se prodeje nabroušeného a přesto vysoce praktického modelu F-150 Raptor zvýšily o 40 %. I přes celosvětovou hospodářskou krizi, zdá se, tento mimořádný vůz dokáže bodovat. Ovšem pozor. To zdaleka není jediný úspěch vozu – raketově se např. zvyšují tržby v hračkářstvích, které tento model nabízejí v plastové verzi.

Ford F-150 již přesvědčil miliony lidí

Na americkém trhu je Ford F-150 již řadu let mimořádně oblíbený a pro řadu statkářů, farmářů či třeba chovatelů dobytka představuje jeden ze symbolů úspěchu jejich byznysu. Není se pak co divit, že je tento vůz na plné čáře nejprodávanějším truckem v Americe. Mohlo by se zdát, že současná krize a s ní související éra menších vozů a downsizingu s jeho prvenstvím zamává, opak je však pravdou.

Ford F-150 je stále nebývale populární a co víc, řada Američanů ve snaze ušetřit opouští nápad koupit si další vůz, např. sporťák. Proč by to taky dělali? Vždyť nový F-150 Raptor nabídne perfektní svezení, komfort či vnitřní prostor bez kompromisů v praktičnosti a poctivosti zpracování. Chcete si zařádit na okrskách? Raptor vám to umožní. Chcete pohodlnou a prostornou limuzínu? Vás vůz se opět jmenuje Raptor. Potřebujete výkonný pick-up, který za odpoledne odvozí tuny nákladu po rozbité cestě? Netřeba dále hledat, Ford F-150 SVT Raptor je připraven splnit vaše očekávání.

Raptor frčí i mezi dětmi

V rámci oficiální licenční výroby je nový Raptor nejoblíbenějším vozem v amerických hračkářstvích. Vyrábí se tzv. angličáky, auta na dálkové ovládání či třeba makety pro posazení dětí do zábavných center či dětských koutků. V současnosti vůz překonává i takové americké klasiky jako Chevrolette Corvette či třeba Dodge Viper. Zdá se tedy, že i na děti působí tento truck velice pozitivně a inspirativně.

Raptor účinkuje i ve videohrách

Snad každý z nás si pamatuje na hru Need for Speed. Možná byste nevěřili, jak je zde Raptor populární. Překonává dokonce i takové klasiky jako Ferrari či Porsche. To by do pick-upu, jež je primárně určen na rozbité venkovské cesty, asi nikdo neřekl. A přece, Raptor je jeden z nejvíce stahovaných vozů, které tato závodní hra nabízí. Není tak divu, že se o potenciál vozu Raptor v rámci trhu s hračkami zajímají takové firmy jako Mattel, Fisher-Price, Electronic Arts ale i Microsoft.

Licence na výroby jsou udělovány i mimo Ameriku

Mohlo by se zdát, že vše výše uvedené je pouze americkým fenoménem. To ale zdaleka není pravda. Licencovaná výroba a prodej se děje i v mnoha dalších zemích rozvinutého i rozvojového světa – v Německu, v Japonsku, v Brazílii, v Číně či třeba v Kanadě. Velkou výhodou je pak dále i dostupnost těchto hraček. Raptoru se prodávají jak špičkové kopie z prvotřídních materiálů za stovky dolarů tak malé plastové repliky, které stojí pár drobných. Každé dítě bez ohledu na zemi původu se tak ke svému Raptoru může dostat. Na první pohled ryze americký vůz je tak až překvapivě globální.

Jaký je opravdový Raptor?

Abychom se zde nebavili jen o maketách, pojďme se podívat, jaký je F-150 SVT Raptor ve skutečnosti. Je to nakonec skutečný model, který inspiruje výrobce hraček, nikoliv obráceně.

Pokud bychom měli tento vůz popsat jediným slovem, toto slovo by bylo “mimořádný.” Pod kapotou vozu buší šestilitrové osmiválcové srdce, které bylo fordovskými inženýry obdařeno notnou dávkou temperamentu. S těžkým vozem téměř mamutích rozměrů si hraje jako s pírkem, a to i při plném naložení. Zpřevodování je buď plně automatické anebo poloautomatické díky špičkové převodovce SelectShift. Samozřejmostí je řada stabilizačních a elektronických systémů – kromě těch klasických jako systém kontroly trakce stojí za zmínku např. systém varování před klesajícím tlakem v pneumatikách, dvojfázové airbagy, systém proti odcizení či třeba tříbodové bezpečnostní pásy.

Vůz má již z výroby AT gumy

Již z výroby je vůz vybaven pneumatikami pro každý typ terénu. S těmi pro vás sněhová kalamita takřka přestane existovat, nebudete mít problém ani na ostrých kamenech, a přesto bude i rychlá jízda po dálnici tichá a pohodlná. A jsme si vědomi, že jsme tímto výčet všech mimořádností tohoto vozu pouze nakousli.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016