ford-f-150-1
Počítejte s Fordem

Pro americkou divizi Fordu byl letošní listopad mimořádně úspěšný. Prodalo se nejvíce vozu za posledních 12 let

 
ford-f-150-1

Španělskou vesnicí se mohou americkému Fordu zdát potíže v Evropě. Zatímco na starém kontinentě hrozí zavírání továren v důsledku snížené poptávky, v Americe jedou výrobní linky naplno. A to není všechno. O Fordy je všeobecný zájem. Dobře se prodávají jak malá vozidla (Focus či Fiesta) tak SUV či pick-upy.

Malých vozů se prodalo o neuvěřitelných 76 % více než vloni

Obavy, že Američané do malých vozů nikdy nepřesednou, se ukázaly jako liché. Svědčí o tom mimo jiné i raketový vzestup prodeje vozů Fiesta a Focus. Jen v listopadu jich Ford prodal téměř 27 000, což je výrazně více než v loňském roce. Mimořádné oblibě se ale těší i malé MPV C-MAX, a to včetně své hybridní verze. Meziměsíční nárůst u tohoto vozu činí více než 50 %.

Celkově prodeje Fordu rostly o 6 %, v rámci retailu dokonce o 12 %

Za listopad prodal Ford téměř 180 000 vozů, což představuje nárůst o 6 % vůči minulému roku. V rámci maloobchodních prodejů však modrý ovál zaznamenal nárůst dokonce o 12 %, což v době ekonomické recese a rostoucího sociálního napětí je skutečně krásné číslo.

Ještě důležitější je ale to, že rostoucí trend by měl pokračovat i v příštích letech. Jen v prvním kvartálu příštího roku totiž detroitská automobilka plánuje vyrobit 750 000 vozů, což by představovalo o 11 % více ve srovnání se stejným obdobím loňkého roku.

Poptávka neklesá ani po velkých pick-upech F-150

Právě naopak. Živoucí legenda velký pick-up F-150 se stále těší mimořádnému zájmu. Např. letošní listopad byl nejlepší od roku 2005, slavné F-150 se totiž prodalo přes 50 000 kusů. To představuje meziroční nárůst o téměř 20 %. Svou pozici nejprodávanějšího vozu v Americe si tak velký pick-up zcela jistě ještě nějaký čas podrží.

Zájem je o hybridy a elektromobily

Ford těší rostoucí zájem o vozy s alternativním pohonem. Mimořádně oblíbený je C-MAX hybrid, prodává se však i C-MAX Energi. Populární jsou také systémy pro úsporu paliva (např. Start-Stop či vyspělé automatické převodovky). I zde jsou nárůsty prodejů dvojciferné. Naopak do nemilosti se začínají dostávat vysokoobjemové atmosférické motory, které bývaly až donedávna pro Ameriku typické. Nahrazují je totiž moderní, úsporné a dynamické agregáty řady EcoBoost.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016