ford-fiesta-2013-06
Počítejte s Fordem

Nová Fiesta nabídne v příplatkové výbavě systém Active City Stop

 
ford-fiesta-2013-06

Pokud si myslíte, že velké znamená málo bezpečné, pak jste zcela jistě neslyšeli o nové Fiestě. Její robustní karoserie je totiž vyrobena z vysoce pevné oceli a speciálně tvarovaných panelů. Vůz je tak lehčí a pevnější než dříve a nabízí vám i vašim spolucestujícím maximální ochranu. Ještě mnohem zajímavější je ale aktivní ochrana posádky sestávající z celé řady moderních bezpečnostních systémů a technologií.

Active City Stop od příštího roku

Již za pár měsíců bude Fiesta nabízet v rámci příplatkové výbavy unikátní systém Active City Stop. Tento systém má předcházet drobným kolizím v městském provozu a chrání jak vás tak ostatní vozidla a kolemjdoucí. Ptáte se, jak funguje? Poměrně jednoduše.

Na čelním skle je instalovaný senzor měřící vzdálenost vozu od blížící se překážky pomocí odraženého paprsku. Princip je tedy podobný jako u radaru. Active City Stop ovšem vzdálenost vyhodnocuje 50krát za minutu. V praxi pak vše funguje následovně: zjistí-li elektronika, že jedete příliš rychle a reálně hrozí náraz do překážky, začne vůz sám od sebe brzdit. Pokud je vaše rychlost do 15 km/h, srážce systém zabrání. Pokud je vyšší než 15 km/h (max. rychlost, kdy je systém aktivní, je 30 km/h), srážce pravděpodobně nezabrání, nicméně dokáže minimalizovat škody. Hodnoty však prosím berte s nadhledem. Jedná se o čísla vztahující se na rovný a hladký povrch. Při jízdě z kopce, horší adhezi či na sjetých pneumatikách se mohou lišit.

Systém koná pouze v případě, že řidič sám nereaguje

Pokud se bojíte, že je Active City Stop jen dalším nesmyslem, který vám mluví do řízení, můžete zůstat v klidu. Aktivuje se totiž výhradně poté, co řidič nezareaguje na výzvu brzděním či vyhnutím. Nemusíte se tak bát, že by vám vůz jen tak z ničeho nic začal brzdit. A jen pro zajímavost: zatímco vaše bdělost či rozpoznávací schopnosti jsou v noci, za šera či za mlhy výrazně nižší než ve dne, ACS funguje za všech okolností stejně spolehlivě.

Cena systému bude asi 11 tisíc korun

ACS bude k dispozici v rámci příplatkové výbavy, a to za 11 000 korun. Bonusem bude fakt, že kromě systému jako takového zákazník za tuto částku obdrží vyhřívané čelní sklo, což se může zejména v zimě hodit.

Jaké další bezpečnostní systémy nová Fiesta nabídne?

Na malé auto je jich požehnaně. Kromě dnes již standardních ESP a ABS se jedná třeba o:

  • Inteligentní systém ochrany (IPS). Ten poskytuje neuvěřitelně vysokou úroveň bezpečnosti cestujících. Tuhá bezpečnostní klec je vybavena deformačními zónami, které pohltí energii a sníží tak sílu nárazu. Pro minimalizaci rizika vzniku zranění nabízí Fiesta více airbagů a vyspělou technologii sedadel a bezpečnostních pásů, které spolehlivě udrží řidiče a spolucestující na svých místech.
  • Přední airbagy řidiče a spolujezdce.
  • Boční a stropní airbagy a kolenní airbag řidiče.
  • Speciální konstrukce sedadel. Každé sedadlo je tvarované tak, že v případě nárazu zabraňuje podklouznutí pod bezpečnostním pásem. Ostatní bezpečnostní technologie sedadel modelu Fiesta zahrnují tvarování předních sedadel optimalizované pro ochranu krční páteře, tříbodové bezpečnostní pásy a kontrolku upozorňující na nezapnutý bezpečnostní pás BeltMinder™.
  • Úchyty ISOFIX pro dětské sedačky. Bezpečnost dětí za jízdy je prvořadá. Součástí příslušenství je speciálně navržená dětská sedačka Britax Römer, kterou lze upevnit pomocí úchytů ISOFIX na vnější zadní sedadla. Dostupná je i stejná verze pro děti ve věku do 18 měsíců (příslušenství).
  • Brzdový asistent (EBA). EBA slouží pro zajištění plné brzdné síly v potřebném okamžiku a pomáhá snížit brzdnou dráhu v nouzových situacích. Potřebujete-li prudce zabrzdit, rozsvítí se automaticky výstražná světla pro upozornění ostatních řidičů.

Pokud se tedy rozhodnete pro novou Fiestu, nemusíte se, i přes její malé rozměry, bát, že sedíte v nedostatečně bezpečném voze. Právě naopak. Fiesta je připravená vás ochránit i v případě vážných kolizí.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016