edge13_05
Počítejte s Fordem

Na evropský trh dorazí velké SUV Ford Edge. Půjde o bič na BMW X5 či Mercedes ML

 
edge13_05

Zatímco nyní evropský Ford nemá mezi velkými SUV zástupce, již od roku 2014 tomu bude jinak. Do oficiálního prodeje totiž dorazí prostorné, bezpečné, lehce ovladatelné a elegantně navržené SUV Edge.

Moderní vozidlo a flexibilní SUV

Model Edge představuje jakousi odpověď Fordu na německá vozidla kategorie větších SUV. Zejména pak jde o Audi Q7, BMW X5 (anebo 6) či třeba SUV od Mercedesu. Ačkoliv patří Ford na českých silnicích mezi nejhojnější auta, Edge zůstane minimálně ještě pár let raritou. Oproti německé či japonské konkurenci vynikne Edge především nižší cenou. Ta se bude pohybovat kolem milionu korun s tím, že vůz bude samozřejmě vybaven řadou moderních technologií, ať už jde o bezpečnostní systémy, komunikační systémy a jiné.

Moderní a výrazný design

V přední části vozu bude výrazně dominovat třířadá chromová mřížka, kterou běžně vídáme u amerických vozidel, zatímco v Evropě působí poměrně exoticky. Dalším typickým znakem modelu budou čtyřlampové přední světlomety a hlavně masivní lehce zvýšená kapota. Pozornost na sebe zcela jistě upoutá i poměrně šikmé čelní sklo. Minimálně ve třídě SUV jde o dosti svérazné řešení, podobný sklon totiž vídáme spíše u nízkých sportovních vozů.

Díky pohonu všech kol a zvýšenému podvozku se pak nemusíte bát každého výmolu a ani polní cesty či lehký terén pro vás nebudou překážkou. A to vše bez kompromisů, co se týče designu, stylu a komfortu.

Na výběr bude z několika agregátů

Pokud vás Edge zaujal a rádi byste věděli, co bude mít tento “medvídek” pod kapotou, pak vězte, že půjde o několik benzínových motorů a zcela jistě se objeví i nafta. Současná generace vozu je osazována buď dvoulitrem EcoBoost, který nabízí velice dobrou spotřebu, která není na úkor výkonu či spolehlivosti anebo některým ze šestiválcových atmosfér. Jde buď o motor o objemu 3,5 l poskytující 290 koní anebo 3,7 l, který se chlubí 300 koňmi. Na evropském trhu samozřejmě nesmí chybět nafta. Ačkoliv jsou oficiální místa Fordu na informace poměrně skoupá, nabízí se možnost použití některé z pohonných jednotek z nového Mondea, nelze vyloučit ani uvedení na trh zbrusu nového naftového šestiválce.

Prvotřídní podvozek, řada elektronických systémů

Nový Edge se pyšní i přes své rozměry a hmotnost výbornými jízdními vlastnostmi, zcela nové jsou např. stabilizátory či pružiny. Modernizovaná byla i celá brzdicí soustava. Zcela nové jsou brzdové třmeny a výrazně se zvětšily i kotouče. Když k tomu připočteme ESP, systém BLIS pro sledování mrtvých úhlů, adaptivní tempomat či např. systémy pro bezpečné parkování či rozjezd do kopce, můžeme s klidným svědomím říci, že na palubě nového Fordu Edge opravdu není důvod se bát.

Tak jako u Exploreru stojí na vrcholu varianta Sport

Pokud si opravdu potrpíte na mimořádná vozidla, zkuste Ford Edge ve verzi Sport. Jedná se o vrcholovou variantu, do jejíž výbavy patří, mimo jiné, 22palcová kola – standardem je 18 či 19 palců – chromovaná koncovka výfuku, zatmavené světlomety či tvrdší sedadla. No a pod kapotou samozřejmě nemůže být nic jiného než nejsilnější z šestiválců.


Diskuze

  • Krauset

    Kvalita…teď nevím jestli bezpečné Edge nebo rychlé Camaro :D

  • Mataford

    krásný:-)


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016