Sporty_wedge-shaped_body
Počítejte s Fordem

Evropský Ford plánuje produktovou a technologickou ofenzivu

 
Sporty_wedge-shaped_body

Nedávno jsme vás informovali o poměrně vážných finančních problémech evropské divize automobilky Ford. Ta skutečně zápasí s nedostatečným využitím produkční kapacity a vykázala na poslední dva kvartály velkou ztrátu. O nějakém odchodu z evropského trhu, což Fordu navrhovali někteří analytici, však automobilka neuvažuje. Právě naopak. Podle strategie, že nejlepší obranou je útok, Ford plánuje doslova ofenzivu. Ta se bude týkat nespočtu modernizací, faceliftů, nových modelů či technologií. V dnešním článku se ve zkratce podíváme, čeho Ford již docílil anebo plánuje docílit během let 2012-2015.

Fiesta dostala nový interiér, agresivnější design, u verze ST nechybí sedačky Recaro

Oblíbený malý vůz Fiesta omládl. Může za to modernější design, jak jinak než ve stylu kinetic designu, osobitější byť stále přehledný a intuitivně řešený interiér, motory z řady EcoBoost a řada technologií, např. My Key, Ford SYNC atd. (viz také Fiesta ST).

Mondeo, Mondeo a zase Mondeo…

Hvězdou nejen amsterodamské akce “Go Futher,” která byla jakousi předzvěstí Pařížského autosalonu, byl jistě tradiční, úspěšný a oblíbený model Mondeo, který se během pár let stal etalonem střední třídy. Kromě luxusně pojatého interiéru a reprezentativního exteriéru nabídne nové Mondeo řadu špičkových technologií a inovací. Nejvýznačnější z nich bude určitě jednolitrový tříválec pod kapotou, který bude u Mondea základem. Ten nabídne prvotřídní náklady na provoz – kombinovaná spotřeba bude kolem 5,5 litrů – a přesto díky silnému turbu nepůjde o brzdu provozu. Jednolitr EcoBoost je moderní, dostatečně výkonný, spolehlivý a hlavně úsporný agregát, který zcela jistě nepatří do sekačky na trávu či mixéru, jak se někteří pochybovači mylně domnívají.

Ale pozor. To zdaleka nebude vše. Další novinkou bude Mondeo hybrid a posléze i Mondeo elektromobil (tzv. plug-in hybrid). Hybridní verze by se měla objevit zhruba za rok, elektromobil pak do roku 2015. U Fordu to tedy s ekologií a moderní koncepcí pohonných jednotek myslí zcela vážně.

Přijíždí Mustang na bílém koni

Milovníci sportovních vozů jistě zaplesají nad plánovaným uvedením legendy jménem Mustang na český a potažmo evropský trh. A že tento legendární oř poevropštěl! Kromě úsporných pohonných jednotek – základem bude čtyřválec EcoBoost – nabídne nový Mustang mnohem lepší jízdní vlastnosti. Zmizela totiž tuhá zadní náprava stejně jako specifický a Evropany ne příliš oblíbený výrazný retro design. Nový Mustang bude ve stylu Fordu Evos a bude ctít globální platformu kinetic designu.

Revoluce na poli SUV

Kromě omlazení a modernizace oblíbeného kompaktního SUV Ford Kuga, plánuje detroitská automobilka uvedení na trh dvou zcela nových modelů. Půjde o EcoSport, malé stylové SUV přibližně velikosti Fordu Focus, které již několik let slaví úspěchy na řadě trhů (např. v Brazílii, Mexiku či Jižní Africe).

To ale není vše. Zatímco nyní se evropský Ford segmentu luxusních SUV vyhýbal jako čert kříži, i tato éra končí. Do roku 2015, nejspíše i dříve, Ford v Evropě představí zcela nový model – Edge. Půjde o velké komfortní SUV, které by mohlo solidně zatopit i takových vozům, jako jsou BMW X5, Audi Q7 či třeba Mercedes ML. Ani u Fordu Edge nebudou chybět úsporné motory z řad EcoBoost a Duratorq. Vozidlo tedy nebude nijak drahé na provoz a i jeho cena se bude pohybovat kolem milionu korun. To je výrazně méně než u německé konkurence.

Technologická ofenziva již začala – do roku 2015 by se měla ztrojnásobit produkce motorů EcoBoost

Kromě výrazného zvýšení produkce jednotek EcoBoost plánuje Ford osazovat všechny své vozy moderními bezpečnostními systémy. Zdaleka však nepůjde jen o ESP, příp. o systém regulující točivý moment při průjezdu zatáčkou. I v malých autech by měl být běžně dostupný např. aktivní parkovací asistent, systém varování před opuštěním jízdního pruhu a další. Do roku 2015 by pak mělo na silnicích v Evropě jezdit více než 3 miliony vybavených komunikačním systémem SYNC.

Moderní, úsporné a elegantní užitkové vozy

Ford – to zdaleka nejsou jen osobní automobily. Takový Ford Transit je již několik desetiletí oblíbeným a flexibilním užitkovým vozem, po kterém sahají po celém světě ročně miliony lidí, od živnostníků až po dopravní společnosti. Portfolio užitkových vozů však dále zahrnuje i modely Transit Custom, Transit Connect, Tourneo, Transit Connect and Transit Courier. Dobrou zprávou je, že do konce roku 2014 je plánována kompletní generační obměna všech těchto vozů. Ostatně o novém Fordu Tourneo jsme vás již nedávno informovali.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016