fordcup_rozhovor_jiri_hruska_05
Počítejte s Fordem

Rozhovor s Jiřím Hruškou, čerstvým vítězem Ford Cup 2012, při předávání Fordu Ka Trend

 
fordcup_rozhovor_jiri_hruska_05

Jiří Hruška si na Ford Cup 2012 vybojoval s koněm Aristo Z první místo a spolu s ním i vůz Ford Ka Trend v hodnotě 229.790 Kč. S koněm Espri 2 současně vybojoval 3. místo dotované 15.000 Kč. Prestižní jezdecké klání Ford Cup 2012 se konalo v Trojanovicích 21. a 22. července 2012. Při příležitosti předávání vozu Ford Ka, kterého se ve Valašském Meziříčí u společnosti Auto Kora top s.r.o. účastnil i generální ředitel Ford Motor Company Jan Laube s rodinou, jsme čerstvému vítězi Jiřímu Hruškovi z JK Opava-Kateřinky položili několik otázek.

Ford Magazín: Loňská sezóna pro Vás a pro Arista Z znamenala řadu prestižních vítězství a velkých úspěchů. Letos ve svých úspěších pokračujete a dokazujete tak, že spolu s koněm Aristo Z patříte ke špičce českého jezdeckého sportu. Čemu vděčíte za tyto úspěchy především?

Je to hlavně zásluha celého našeho týmu, mé rodiny, mého táty, který nás trénuje a vděčný jsem také za kvality Arista Z. Měli jsme obrovské štěstí, že se nám na něj podařilo narazit. Skloubili jsme kvality koně a naše zkušenosti.

Ford Magazín: Řekněte nám něco o historii a povaze Arista Z.

Aristo Z je jedenáctiletý plemenný hřebec narozený v Belgii s velmi dobrým původem. Jeho otec byl čtvrtý ve finále světového poháru, matka patří také k té nejlepší rodině. Písmeno Z za jménem si Aristo nese právě podle belgického hřebčína, ve kterém se narodil, Zangersheide. Všichni koně, kteří se tam narodili, mají za jménem písmeno Z.

My jsme Arista Z koupili jako tříletého. Nejprve tři roky sportoval s mou sestrou, objevil se v soutěži mladých koní a největšího úspěchu dosáhl vítězstvím v kategorii šestiletých. Na základě tohoto výsledku pak byl zařazen do plemenitby a tři roky sportoval jen okrajově. Příští rok půjde do sportu jeho první ročník. Potomstvo Arista Z vypadá velice nadějně, tak doufejme, že se to ukáže i ve sportu.

Vloni pak začal opět sportovat naplno a hned zvítězil v několika Velkých cenách a v roce 2011 byl vyhlášen Koněm roku. Letos zase pokračujeme, zjara ještě nešel úplně naplno, protože opět působil v plemenitbě, se kterou teď skončil, takže uvidíme.

Ford Magazín: Zmínil jste, že pochází z Belgie, je to vaše první zkušenost s nákupem koní v Belgii, nebo jde o dlouhodobou spolupráci?

Aristo Z sice pochází z Belgie, ale my jsme jej koupili na Slovensku u pana Hanulaye, který vozí větší množství koní ze západu. V dnešní stáji v Opavě-Kateřinkách je teď zhruba polovina koní cizího chovu, belgického nebo německého, a polovina je českých. Ve stáji teď máme celkem pětačtyřicet koní.

Ford Magazín: Podle výsledků z loňska i letoška je vidět, že je Aristo Z ve skvělé formě. Překvapuje vás tento kůň něčím nebo jste prostě dvojka, která se dokonale zná?

Já myslím, že každý, kdo pracuje s koňmi tak ví, že ho kůň může vždycky překvapit. I když si myslíte, že už vás nemůže nikdo ničím překvapit, tak kůň určitě může.

Ford Magazín: A teď na Ford Cupu v Trojanovicích to bylo překvapení nebo dokonalé souznění?

Myslím, že už skoro pro nikoho nebylo překvapením, že Aristo Z dobře zaskákal. Samozřejmě vyhrát vůbec nemusel. Myslím, že z toho startovního pole mohla polovina koní vyhrát, hlavně když překážky nebyly úplně tak velké. Ale parkúr byl poměrně technicky náročný, takže se Aristo Z dal považovat za poměrně velkého favorita.

Ford Magazín: Jak často s Aristem Z trénujete a kdo vás připravuje? Je příprava vás obou něčím specifická?

Trénujeme každý den, naším trenérem je můj táta. Neřekl bych, že je naše příprava nějak specifická. Jen letos to bylo trochu jiné tím, že se Aristo Z odebíral, takže netrénoval zatím až tak naplno. Ale on už je starší, rutinovaný kůň, který nepotřebuje až tolik doma trénovat skoky. Stačí ho spíše udržet ve fyzické a psychické pohodě.

Ford Magazín: Na Ford Cupu jste startoval s více koňmi. Byl pro Vás výběr Arista Z do finální soutěže jasnou volbou, nebo jste měl v záloze ještě jiného favorita z kateřinské stáje?

Ano, jel jsem se třemi koňmi a samozřejmě Aristo Z byl takovým nejžhavějším želízkem v ohni. Ale i ti dva druzí koně, Espri 2 a Mr. Vox, kteří nastoupili, už za sebou mají vítězství i v těžších soutěžích, než které absolvovali v Trojanovicích, takže jsem na ně o víkendu také spoléhal.

Ford Magazín: Jestli se nepletu, umístil jste se s nimi o víkendu na 1., na 3. a na 13. místě. Přitom proběhlo přes 600 startů. Je to jen o tréninku a dřině, nebo je úspěch kombinací konkrétních faktorů?

Ano, je to tak. Je to kombinace úplně všeho možného, i toho tréninku, i dlouholeté dřiny, i kvality koně. Musíme se snažit, ale myslím si, že málokdo má také k dispozici takového koně, jakým je Aristo Z. Samozřejmě je třeba i to sportovní štěstí.

Ford Magazín: Setkal jste se při své přípravě s nějakými komplikacemi?

Ne, já jsem se na Ford Cup nějak speciálně nepřipravoval, protože jsme týden před ním byli na mistrovství a tam se Aristo Z docela dobře rozeskákal. Cítil jsem, že je v dobré formě, takže jsme ho jen pošetřili a počkali, co udělá za týden.

Ford Magazín: V Opavě-Kateřinkách připravujete i mladé jezdce. Co radíte začínajícím jezdcům, kteří chtějí následovat Vaše úspěchy?

Vytrvat. Já třicet let jezdím. Jezdím od malička. První soutěž jsem jel, když mi bylo jedenáct, vlastně deset a půl roku, to bylo závodně v sedle poprvé. A předtím jsem dělal voltižní ježdění. Takže jsem začínal opravdu od útlého věku.

Jednou, když mi bylo asi 12 let, jsme na závodech s děckama seděli a vymýšleli blbosti. A nějak všichni začali vzpomínat, kdy ke koním začali chodit. A když přišla řada na mě, tak jsem se zamyslel a řekl, že vlastně nevím, že jsem se tam narodil. A je to vlastně pravda, tak to bylo.

Ford Magazín: Kolikátá generace u koní jste?

Dá se říct, že druhá. Můj táta vlastně pochází z rodiny, kde měli koně, i nějaký statek a táta ke koním vždycky tak nějak tíhl. No a pak začal jezdit s dědou dívat se na závody, pak se mu tam zalíbila nějaká slečna a už u koní zůstal. Takže já jsem vlastně druhá generace, ale ke koním jsme v rodině měli blízko už dříve.

Ford Magazín: Povězte nám ještě něco o sobě, čemu se nejraději věnujete ve svém volném čase?

Co je to volný čas? Ne, my opravdu jedeme s ženou tak jednou za rok na dovolenou a to máme volno na čtyři, na pět dní. Jen jednou jsem byl na svatební cestě, to jsem si byl deset dní užívat. Jinak my opravdu nemáme volný čas, že bychom dělali nějaké jiné aktivity. Možná jen v zimě si jdu jednou za týden zaplavat a trochu zalyžovat. Již brzy se nám narodí první dítě a já se moc těším, takže když se naskytne nějaká volná chvíle, určitě ji budu chtít strávit s rodinou.

Ford Magazín: A Vaše manželka je taky od koní?

Ano. Před těhotenstvím rekreačně jezdila, ale hlavně mi pomáhá s ošetřováním a s prací kolem. Jsem moc rád a vděčný za to, že ji to baví a podporuje mě.

Ford Magazín: Dnes jste si do Valašského Meziříčí přijel převzít nové auto Ford Ka, které jste jako vítěz Ford Cupu 2012 vyhrál od společnosti Auto Kora top. Měl jste už příležitost si tento vůz vyzkoušet?

Zatím ne, vlastně jen na dekorování. Na předávání už se ale moc těším.

Ford Magazín: Jaké jsou vaše další plány a cíle pokud jde o jezdectví?

Určitě chci udržet v dobré formě sebe i koně a pokračovat v tom, v čem jsme začali. Ale že bych měl nějaký cíl, třeba jet na Mistrovství Evropy nebo Světový pohár, to si myslím, že v tomto jsme poměrně omezeni, pokud jde o prostředky. Náš sport je na financích závislý, takže s jedním koněm díru do světa neuděláte.

Ford Magazín: Velice Vám děkujeme za rozhovor, ještě jednou gratulujeme k vítězství a přejeme mnoho dalších úspěchů Vám i Aristovi Z.

[Za redakci Ford Magazínu: Petra Čaníková]


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016