logo_Ford (1)
Počítejte s Fordem

Skončí Ford v Evropě?

 
logo_Ford (1)

Ačkoliv se Ford v posledních letech etabloval na evropském trhu jako solidní výrobce moderních, bezpečných a atraktivních vozidel, nelze vyloučit, že se z Evropy stáhne. Zatím to však nehrozí.

Fordu se propadl zisk o polovinu

Automobilka Ford vygenerovala za poslední kvartál zisk kolem 1,4 miliardy dolarů, což je o 40 % méně než v předešlém kvartále. Hlavní podíl na tom měly slabé výsledky evropské divize, která vygenerovala ztrátu téměř 200 milionů dolarů. Situace se však podle analytiků nemá zlepšit ani v druhém čtvrtletí. Právě naopak, ztráta evropské divize Fordu se může dostat i přes půl miliardy dolarů.

Někteří analytici radí odchod z Evropy

Zajímavé je, že severoamerická divize automobilky problémy nemá a narozdíl od GM či Chrysleru nepotřebovala podporu americké vlády. Proto se někteří analytici kloní k doslova neslýchanému kroku – odchodu z Evropy. To však vedení jak evropské divize tak celého Fordu striktně odmítá a považuje za absurdní.

Korejské konkurence se bát nemusíme. Nebo ano?

Ačkoliv se špičky Fordu již několikrát nechaly slyšet, že narůstající prodeje korejských vozů je nijak zvlášť neznervózňují, není možné se nezeptat, zda tomu tak opravdu je. Faktem je, že všechny modely Fordu (snad s výjimkou Rangera, který však nepatří mezi páteřové vozy automobilky) mají u značky Hyundai či Kia přímé konkurenty. Ty sice nevynikají tak skvělými jízdními vlastnostmi jako např. Focus či Mondeo, kupcům to však, zdá se, nevadí.

Na druhou stranu je třeba říct, že jak Hyundai tak Kia prodávají stále více vozů i v USA, a přesto zde problémy Ford nemá. Nezbývá tedy než čekat, jak se situace vyvine. Jeden nepodařený kvartál nemusí znamenat vůbec nic.

Ford zůstane

Pokud se někdo bojí, že by třeba za rok či za dva neměl možnost si koupit v ČR vozidlo značky Ford, můžeme jej uklidnit. Pravděpodobnost, že by v nejbližších letech Ford Evropu opustil, je takřka nulová. Otázkou však je, jak se bude vyvíjet automobilový průmysl a hospodářství posléze. I v případě naplnění krizových scénářů je však odchod Fordu ze strategicky důležité Evropy velmi nepravděpodobný, to už spíše můžeme čekat pomoc americké vlády tak, jako tomu bylo u Chrysleru či GM.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016