MHV_Ford_F650_2008_01
Počítejte s Fordem

Ford F-650: představujeme bestii

 
MHV_Ford_F650_2008_01

Pokud si potrpíte na opravdu velké vozy, čtěte dále. Dnes vám totiž představíme Ford F-650 – největší osobní automobil na světě, vedle kterého vypadají Porsche Cayenne, Land Rover Range Rover či BMW X5 jako trpaslíci,

Je to vůbec auto?

Dobrá otázka. Délka přes 6,5 metru je sice enormní, nicméně některé z amerických vozidel jsou ještě delší. Co ale z F-650 dělá opravdovou bestii je jeho hmotnost. Ta činí neuvěřitelných 6 tun. Ostatně i konstrukčně vychází tento “drobeček” z nákladních vozů – rámovou konstrukci ani nevyrábí Ford, ten dodává pouze kabinu a benzínový osmiválec. Vůz se vyrábí v Mexiku ve spoupráci s firmami Navistar a Blue Diamond, kteří jsou výhradními producenty nákladních vozidel. Naftové motory pak dodává firma Cummins a dříve i Caterpillar, světoznámý výrobce stavebních a nákladních strojů. Dalším typicky kamioňáckým prvkem jsou postranní nádrže o kapacitě téměř 500 litrů.

Pro řízení tohoto mamuta je nutný řidičský průkaz skupiny C

Pokud nevlastníte licenci na kamion, vůz nemáte právo řidit. Jeho hmotnost vysoce převyšuje 3,5 tuny a smlouvání při případné silniční kontrole by nemělo smysl. A co víc, vůz působí doslova jako pěst na oko. Kamkoliv s F-650 přijedete, vzbudíte pozornost a rozruch.

Chybí pohon všech kol

Vozidlo není primárně určeno do terénu, jelikož má poháněnou pouze zadní nápravu. Chybí navíc i uzávěrky diferenciálu a redukce (převod do pomala vůz samozřejmě má). Výhodou je ale, ač se to může zdát paradoxní, praktičnost vozu. Je totiž možné na něj napasovat téměř jakoukoliv nástavbu od obytného sekce až po plošinu pro odtahovku (v ČR jsou dvě tyto bestie, které fungují jako odtahové vozy). V základu je tažné zařízení na 3,5 tuny, avšak to je možné upgradovat na mamutích 11 tun (pokud po cestě potkáte porouchaný autobus, můžete šoférovi nabídnout odtah).

Plná nádrž za 18 tisíc

Pokud se vám protáčejí panenky po každém natankování plné nádrže, netřeba zoufat. Pokud byste totiž naplnili ty ve Fordu F-650, zaplatili byste při dnešních cenách kolem 18.000 Kč. Výhodou může být fakt, že má vůz dojezd přes 3000 kilometrů, jelikož průměrná spotřeba se pohybuje mezi 15 až 18 litry nafty. Benzínový motor žere kolem 30 litrů.

325 koní, a přesto vás předjede i Octavia

Ačkoliv vůz dokáže jet skoro 200 km/h (elektronický omezovač zasáhne ve 160 km/h), nedoporučuje se to. Doporučená maximálka činí 90 km/h. Ostatně, je to přece takový malý kamion.

Mamutí rozměry na všech frontách

Už jste někdy slyšeli o pneumatikách o rozměrech 265/70? Pokud ne, pak vězte, že tento “fordík” si na sebe nic menšího neobuje. Další doslova bestiální cifrou je točivý moment dieselového agregátu Cummins. Ten totiž činí neskutečných 1085 Nm.

[Foto zdroj: Hans, Martin. 4. 10. 2008 www.wikipedia.com]


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016