ford-focus-history
Počítejte s Fordem

Představení Mondea, Focusu, “Káčka” či Pumy – to je jen několik stěžejních bodů historie značky Ford v 90. letech

 
ford-focus-history

Jelikož o Mondeu jsme se zmínili už v článku Spolehlivé, bezpečné, praktické – takové jsou charakteristiky stálice střední třídy Fordu Mondeo, v dnešním článku se podrobněji podíváme na tři modely značky Ford, které spatřily světlo světa v 90. letech. Kromě mainstreamového Focusu půjde také o kultovní “káčko” či méně známou Pumu.

Za pár let ikonou nižší střední třídy – to je Ford Focus

Ačkoliv se přímý předchůdce Focuse Escort (v sedanové verzi někdy označován jako Orion) vyráběl až do roku 2000, první Focusy sjely z výrobních linek už o dva roky dříve. Dnes jde o jedno z nejoblíbenějších vozidel třídy ceněné díky výborným jízdním vlastnostem, spolehlivostí nenáročným servisem.

Ačkoliv byl Focus nejprve vyráběn pouze ve variantě sedan, hatchback a kombi, v dnešní době je z něj odvozeno nejen malé MPV C-MAX ale také SUV Kuga. Z pohonných jednotek měl zákazník v rámci první generace na výběr mezi zážehovými motory o výkonu od 55kW do 96kw, resp. u verze ST 127kW a vznětovými motory o objemu 1.8l s výkonem 55 až 85kW. V dnešní době je však nabídka ještě mnohem pestřejší – k dispozici je nejmenší jednolitr EcoBoost ale stejně tak i silný 205kW agregát pro verzi RS. Pořídit se dá taktéž verze CC – kupé kabriolet.

Ford Ka aneb některé vozy buď miluješ nebo nenávidíš

Zatímco mezi manželkami, přítelkyněmi, dcerami a sestrami je “káčko” poměrně oblíbené, mezi mužskou částí motoristické veřejnosti vzbuzuje spíše posměch. A možná je to i dobře. Ford Ka rozhodně nepatří mezi každodenní konzum, se kterým se člověk setkává na každém kroku. Interiér i exteriér je hravý, módní, kufr a vnitřní prostor sice malý, ale i tak poskytne své cílové skupině Ford Ka to, co potřebuje.

První generace vozu se prodávala standardně s motorem 1.3 o výkonu 44 kW, v dnešní době je však možné narazit i na diesel.

Ford Puma – neznámý a podceňovaný

První Pumy se objevily již v roce 1997 a jejich výroba skončila o 5 let později. Jedná se o malé sportovní auto s motorem o výkonu 92 kW a objemu 1.7 l. Motor je pružný, spokojí se se 7 litry benzínu na 100 km. Tím hlavním je však požitek z jízdy. Ten byl díky perfektně naladěnému podvozku velmi intenzivní a svého hlavního konkurenta Opela Tigru porážel na plné čáře. Vůz se dodával i se slabším motorem, nicméně ten nedisponoval takovou dynamikou.

Narozdíl od “káčka” se Puma nevyrábí a nedočkala se ani svého nástupce. O obnovení produkce Pumy se mluvilo v roce 2006 na autosalonu v Detroitu, v praxi k ní však nikdy nedošlo (to stejné platí i pro model Cougar, jakési Mondeo kupé).

Pamatujete některé z těchto vozů? Které se vám tehdy líbily nejvíce?


Diskuze

  • david Lukeš

    mě se líbí probe to je hezký a cougar taky obě dve auta mám a sou super a bylo by dobre kdy tyto dvě modelové řady opět dostaly svého nástupce


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016