S-MAX
Počítejte s Fordem

Další z bezpečnostních inovací od Fordu – detektor bezpečné vzdálenosti

 
S-MAX

Celá řada nehod vzniká nedobržděním. Je jedno, zda půjde o nevinný karambol, jehož důsledkem je promáčklý nárazník, či o potenciálně smrtelnou nehodu. V provozních situacích, které představují vysoké riziko střetu s vpředu jedoucím vozidlem, řidiči bez pochyb ocení detektor bezpečné vzdálenosti vozidla.

Nejprve varuje, potom sám brzdí

Brzdová soustava se připraví do stavu pohotovosti a také hydraulický posilovač brzd je nastaven tak, aby byl okamžitě k dispozici maximální brzdný účinek. Při samotném brzdění tak bude brzdová soustava připravena odvést optimální výkon. Pokud se ale odstup od vpředu jedoucího vozidla zmenší pod kritickou hodnotu, dokáže systém začít brzdit i sám a zabránit tak kolizi či alespoň zmírnit její následky. Ke snímání odstupu od vpředu jedoucího vozidla a jeho rychlosti se využívá radar adaptivního tempomatu.

Systém dokže číst situaci

Elektronika samo o sobě jen tak brzdit nezačne. Řidič jí musí dát najevo, že se nechystá pokračovat v jízdě danou rychlostí či přidávat – např. uvolněním plynového pedálu. Pokud se systém rozhodne k zásahu do řízení, může být maximální míra zpomalení až 3 m/s2.


Diskuze


Reklama

FordShop.cz: Aktualizace map Ford 2016